Arka Bahçemiz

Barry Horne’u Anarken: Barry’den Bir Mektup

İngiliz hükümetinin ikiyüzlü tavırlarını protesto etmek ve hayvan özgürlüğü mücadelesini daha etkin hale getirmek amacıyla 3 kez açlık grevine giren Barry Horne, 5 Kasım 2001 tarihinde üçüncü açlık grevi sırasında hayatını kaybetmişti. Aşağıda Barry Horne’un anısına açılan siteden alınan bir mektup görülüyor. Mektup Barry Horne tarafından İngiliz hükümetine ve hayvan özgürlüğü uğruna mücadele edenlere yazılmış.

barry horne

“ Neden başaramadığımızı açıklayan sebepleri görmek daha kolaydır, omuzları silkip yapabileceğimiz en iyi şeyin denemek olduğuna inanmak her zaman daha kolaydır. Başarıya hiç inanmadan başarmak çok zor bir hal alır, neredeyse imkansızlaşır. Tıpkı biraz Hayvan Özgürlüğü gibi gerçekten, imkansız bir kavram. Ama öyle olmadığını biliyoruz, yoksa ne uğruna mücadele ediyoruz ki ? Başarmaktan ya da başarabileceğimize inanmaktan asla korkmamalıyız. Eğer yapılması gereken buysa yıldızlara ulaşmaktan asla korkmamalıyız. Bu açlık greviyle bu ülkenin hükümetine hepsini istediğimizi başarıdan daha azını kabul etmeyeceğimizi söylüyoruz . Daha azını nasıl kabul edebiliriz ki? Böyle bir şey yapmak demek hayvanları ızdırap ve ölüm dolu bir hayata mahkum etmek demektir. Bana inanın, o yıldızlara ulaşmanın zamanı geldi, bunun mümkün olduğuna inanın.

Bir çok insan bu protestonun hükümet umursamadığı, teslim olmayacağı ve hayvanları zerre kadar önemsemedikleri için başarılı olmayacağını düşünüyor. Diğerleri, talep ettiğimiz şeylerin çok fazla olduğunu, daha az şeyler talep etmemiz gerektiğini, daha ulaşılabilir bir hedef seçmemiz gerektiğini söylüyorlar. Onlar herşeyi bir anda isteyemeyeceğimizi; adım adım ilerlemek gerektiğini söylüyorlar. Bu sonuncusuna benim cevabım bunu senelerce yapmış olduğumuzdur. Laboratuvarlarda adalet sağlanması için yürüdüğümüz bu uzun yol boyunca hep adım adım yol aldık. Ve şimdi hedefimizi görüş sahamıza girmiş durumda. Bu adım dışında atılacak adım kalmadı, diri kesimin tamamen kaldırılması için son adımın atılması gerekiyor. Yanılmayın sakın; açlık grevinin hedefi verilemeyecek bir şeyi istemek değildir. Bizler aklı başında insanlar olduğumuz için anında bir çözüm beklemiyoruz. Tersine bizler ‘karşılıklı belirlenmiş bir süre içerisinde’ diyoruz. Aynen bu, boş vaatler değil, gizli anlaşmalar değil, aynen bu. Bize uyacak bir süre verin ve bize söz verin.

İşçi Partisi’ne şunu söylemek isterim: bu ülkedeki binlerce hayvansevere ve Hayvan Hakları hareketine en rezil bir şekilde davrandınız. Seçim zamanına dek güzel şeyler söylediniz, vaatlerde bulundunuz, bizleri hayvanlara karşı iyi niyetli olduğunuza dair defalarca ikna ettiniz. Sırf bu yüzden binlerce insan sizin sözünü tutacağınıza, hayvanlara yardım edeceğinize inanarak oy verdi. Bizlere ihanet ettiniz, yardım etmeye söz verdiğiniz hayvanları aldattınız. Bunu unutmayacağız; yapmaya söz verdiğiniz şeyleri yapmak için yeterince zamanınızın olmadığını söylemek yeterli değil. Seçimden sonraki sözleriniz bunu kanıtladı, hayvanlar söz konusu olduğunda hissetme yetersizliğiniz var sizlerin. Onlar sizler için bir önceliği olmadığını söylüyorsunuz. Sizlere oy veren binlerce insan için onların gerçekten bir önceliği var, bunu hatırlarsanız iyi edersiniz. Bu yüzden bizlere onurlu erkekler ve kadınlar olduğunuzu gösterin, merhametli olduğunuzu gösterin, diri kesim laboratuvarlarında ızdırap çeken hayvanların acılarını sona erdirmeye kararlı olduğunuzu gösterin. Bizimle konuşun, bizler de sizi dinleyeceğiz;ama bizleri ya da hayvanları bir kere daha aldatmayın. Bu sefer unutmayız.

DAİMA HAYVAN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN”

Barry Horne

Kaynak: http://hayvanozgurlugucevirileri.com/

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu