Arka Bahçemiz

Bir banka soygunundan çıkan dersler.

Çin’in Guangzhou kentinde bir banka soygunu yaşanır. Soygunculardan biri bankadakilere bağırır : “Kımıldamayın ! Para devletindir, ama hayatınız sizindir.” Herkes sessizce yere yatar. Bunun adı “Zihin Değiştirme Kavramı” dır. Alışılmış düşünce tarzını değiştirmek.

Generic+Bank+Robbery+722

Bu arada banka çalışanlarından bir kadın masanın üzerine yatmıştır. Ama bacakları da ortadadır. Soyguncu aniden kadına bağırır : “Edebini takın. Bu bir soygun, ırza geçme değil !” Bunun adı “Profesyonellik”tir. İşin neyse onun üzerinde yoğunlaş !

Soyguncular paraları yüklenip eve kapağı atarlar. Daha genç olanı (MBA derecelidir) daha yaşlı olanına (ki bu ise 6 yıl ilkokuldan sonra terk) : “Abi, hadi şu paraları sayalım,” der. Daha yaşlı olanı da : “Çok aptalsın be ! Bu kadar para oturup sayılır mı ? Bu akşam zaten televizyon haberlerinde kaç para çaldığımızı öğreniriz.” Buna “Deneyim” derler ! Günümüzde deneyim kâğıt diplomalardan çok daha önemlidir.

Soyguncular bankadan kaçtıktan sonra şube müdürü, şube şefine hemen polisi aramasını söylemiş. Ancak şube şefi : “Durun hele müdürüm. Zaten soyguncular alacaklarını aldılar. Biz de bir 10 milyon daha alıp daha önce iç ettiğimiz 70 milyon dolara ekleyelim, ne dersiniz ?” Buna “Dalgayı Yakalamak” derler. Berbat bir durumu kendi lehine çevirmektir bu !

Banka müdürü : “Yahu, her ay bir soygun olsa harika olurdu. Ne eğlenirdik !”der. Buna “Sıkıntılardan Kurtulmak” denir. Kişisel mutluluk işinden çok daha önemlidir.

Akşam televizyon haberleri bankadan 100 milyon dolar çalındığını açıklamış ! Çaldıkları paranın çok daha az olduğu bilen soyguncular oturup saymışlar parayı. Tekrar tekrar saymışlar. Bakmışlar ki çaldıkları para hepi topu 20 milyon !

Bir banka soygunundan cikartilacak ibretlik ders www.ilgincbirbilgi.com

Bu işe çok sinirlenen soyguncular : “Biz hayatımızı tehlikeye atıp 20 milyon çalabildik. Banka müdürü bir el hareketiyle 80 milyon götürdü. Galiba soyguncu olmak yerine doğru dürüst eğitim görmek daha iyiymiş !” Bu “Bilgi Altından Daha Değerlidir” demektir.

Banka müdürü çok mutludur. Özellikle bir süre önce borsada kaybettiklerini geri alabildiği için. Buna “Fırsatları Kullanmak” derler. Kazanmak için risk almak gerekir.

Rıfat Temir

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu