Arka Bahçemiz

Bir Zen Öyküsü – Bu Doğru mu?

Zen, Budizm’in bir koludur. Aydınlanmak amacıyla yaptığı meditasyonlara verdiği önemle göze çarpar. Zen hikayeleri de zen üstadları ile çırakları arasındaki diyaloglardan, zen ustalarının ve rahiplerinin hikayelerinden oluşan kısa, öz, aydınlatıcı, hoş ve esprili hikayelerdir. İşte size bir kere daha kendinizi sorgulamanızı sağlayacak bir başka Zen öyküsü:

Zen

Zen üstadı Hakuin temiz bir yaşam sürdüğü için komşuları tarafından övülüyordu. Ailesi yemek dükkanına sahip olan güzel bir Japon kızı da onun yakınında yaşıyordu. Birgün ansızın ailesi kızın yanında küçük bir çocuk olduğunu fark etti.

Bu onları çok öfkelendirmişti. Kız, çocuğun babasının kim olduğunu itiraf edemedi. Uzun süre ailesi tarafından taciz edildikten sonra sonunda, kız ailesine çocuğun babasının Hakuin olduğunu söyledi.

Bunu duyan kızın ailesi öfkeyle üstad Hakuin’in yanına gitti. Tüm söyleyecekleri ise şu kadardı: Bu doğru mu?

Hakuin çocuğu sahiplendi ancak bu olaydan sonra tüm itibarını kaybetti. Ama o, bundan hiç kaygılanmadan çocuğa çok iyi bir şekilde baktı. Sütünü ve ihtiyaç duyduğu diğer her şeyi komşularından temin etti.

Bir yıl sonra, çocuğun annesi olan kız gerçeği daha fazla saklayamadı ve çocuğun gerçek babasının balık halinde çalışan genç bir adam olduğunu söyledi…

Kızın anne ve babası önce Hakuin’e gidip kendilerini affetmesini isteyerek uzun uzun özür dilediler ve çocuğu geri vermesini rica ettiler.

Hakuin bu ricayı içtenlikle kabul etti. Çocuğu teslim ederken tek söylediği ise şu oldu:

Bu Doğru mu?..

Çeviren: Barış  Uzun

Kaynak:www.deepspirits.com

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu