Arka Bahçemiz

Bize Bazı Kelimeleri Borçlusunuz*

1175053_244809432310207_1820474491_n

Siz. Siz kim oluyorsunuz? Kim oluyorsunuz da bizim hayatımızdan bizi çalıyorsunuz? Biz kim oluyoruz peki? Biz Homo Sapiens, birçok kabiliyete sahip bir türüz. Düşünebiliyoruz. Davranabiliyoruz. Plan yapabiliyoruz. Farkındayız, her şeyin. Akıllıyız çünkü. Türlü türlü de zekamız var. Mutfakta başka, yatakta bir başkayız. Sokakta ise bambaşka. Yani çok işlevliyiz ve bir acayibiz.

Siz. Siz de bizdensiniz güya. Ama siz özünüzden bir hayli boşalmışsınız. Saadet anlayışınız anlaşılmaz bir kıvamda. Sizi akıllı kılan tek duygunuz nefretiniz. Sizi hareketli kılan tek aksiyonunuz şiddetiniz. Bizden bir adım önde durmanızı sağlayan tek farkınız bitmeyen hiddetiniz.

Biz iyiyiz de siz kötü müsünüz? Hayır. Biz, öldürmeye çalıştığınız ruhun savunucularıyız. Biz, bir damla suyun betona değil toprağa düşmesinin peşindeyiz. Biz, taçların ve silahların yerini çiçekler ve kitaplar alsın diye yürüyüşteyiz. Biz, banka hesaplarımız şişsin diye değil soğuk kış sabahların da kimse üşümesin diye dua ediyoruz. Bunlar bizi iyi yapmaz ama biraz insan yapar.

Borçlusunuz. Fena halde borçlusunuz. Korkmayın, paranız pulunuz sizde kalsın. Bizden çaldığınız fanilikler sizde kalsın. Ama sürmesi gereken hayatlara ölümü sığdırdığınız için tüm ahlar ense kökünüzde kalsın. İşte bunun için borçlusunuz.

Hayır, bize borçlu olduklarınız arasında huzur yok. Biz huzur peşinde değiliz. Saygı mı? Bunu da beklemiyoruz sizden. Hele sevgiyi, hiç değil. Sükut peşinde de değiliz. Neyin peşindeyiz peki? Bizi bırakmanızın.

“Seni terk ediyorum.”

Romantik olmayan bir şekilde bunu duymak istiyoruz, her birimiz.

“Artık bitti. Gidiyorum.”

Çok uzatmadan bu son cümleyi hevesle bekliyoruz.

Borçlusunuz. Bize bazı sözcükleri borçlusunuz işte. Ayrılık, terk, bitiş, son gibi. Ne oldu? Şaşırdınız mı? Sizden vicdan, coşku, kahkaha, güven, adalet gibi kelimeleri geri almaya çalışacağımızı mı sanıyordunuz? Hayır. Onlar zaten bizde, asıllarıyla.

* Yazının başlığında bu yıl yapılacak İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki Onur Konuğu olan Romanya’nın “Size bazı sözcükler borçluyuz” sloganından esinlenilmiştir.

Ayça Güçlüten

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu