Arka Bahçemiz

Devletler olmasaydı neler olurdu?

Sevgili Dünyalı dostlarım, hadi gelin hep birlikte devletsizliği tartışalım, hayal edelim. Siyasi sınırları ifade eden ve orduları olan devletler yerine, kültürlerin ve yaşamın renklerini ifade eden farklılıkların yaşandığı iç içe geçmiş özgür coğrafyalar olsaydı neler olurdu? Nasıl bir dünyada yaşıyor olurduk?

devletsiz

Mesela Türkiye, siyasi ve askeri bir coğrafyayı ifade eden bir yer olmasaydı Hrant öldürülmezdi, çünkü farklılıkların zenginlik olarak algılandığı bir coğrafyada, Hrant’ı öldürmek en büyük vatana ihanet suçu kabul edilirdi.

Askeri ve siyasi sınırları ifade eden devletler olmasaydı “devleti koruyoruz görevimiz bu” diyen işkenceci polisler olmazdı.

Askeri ve siyasi sınırları ifade eden devletler olmasaydı mayınlı sınırlar olmazdı.

Devletler olmasaydı, derin devletler de olmazdı.

Devletler olmasaydı, devlet terörü de olmazdı.

Devletler olmasaydı, onun paralelleri de olmazdı.

Devletler olmasaydı, ‘devletleri koruyan’ askeri birimler de (polis, asker, özel birlikler vs.) olmazdı ve böylece bir süre sonra kontrolden çıkan bu birimler ‘devleti koruyorum’ bahanesiyle kendi halkına silahlarını doğrultmazlardı (sadece asayişi koruyan silahsız birimler yeterli olurdu).

Devletler olmasaydı, devletler arasında yürütülen kirli pazarlıklar, kirli savaşlar, kirli rekabetler de olmazdı, dünya kaynaklarını fütursuzca kullanmazdık, yöneticiler güya kendi devletlerinin yaşaması için geriye kalan tüm insanlığı yok sayamazlardı.

Ordular olmasaydı askerler de olmazdı, silahlar ve bu silahları satan tüccarlar da. O zaman ekonomik dar boğaza giren ya da ordusunu güçlendiren ülkeler, başka ülke insanlarının ölmesi pahasına savaşlar organize edemezlerdi.

Sizler de olumlu ya da olumsuz ilaveler yapabilirsiniz.

Peki devletler olmasaydı dünya nasıl olurdu, neler olurdu, nasıl bir sosyal, ekonomik yapı?

Deniz KARTAL

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu