Arka Bahçemiz

Devrim İçin Evrim

 

Devrimi insanlar yapacak, uzaydan gelen yeni bir tür değil.

Halkın yarısından fazlası yobaz ve faşist düşünce yapısıyla donatılmış, yıllarca beyinleri yıkanmışsa, ısrarla ümmet bir toplum yaratılmış ve cemaatlerin kucağına itilmişse, toplumdaki her türlü farklılık düşmanlık noktası olarak öğretilmişse sen bu halktan aydınlık bir devrim çıkaramaz ve insanlık tarihinde bir sonraki aşamaya geçemezsin.

Yapacağın devrimi satırlarla, palalarla yerle bir edecek ve yine kendi yaşam biçimlerini dayatacaklardır. Önce insan kaynağının oluşması gerekiyor, bu uzun süreli emek ve sabır, ödenmesi gereken bedeller, uyanma anı için insanların hazır olması demektir. İçi boş devrim naralarıyla insanları oyalama, emeksiz ekmek olmayacağını, halk desteği ve birikimi olmadan ve her şeyden önemlisi zamanı gelmeden devrim olamayacağını artık anla. Buna hazırsan bir yerlerden başlaman gerekiyor.

Değişime liderlik edecek yeni insanların yetişmesi, yeni bir yaşam için fikirlerin somut örneklere dönüşmesi gerekiyor. Devrimi önce kendimizden başlayarak tek tek insan zihinlerinde gerçekleştirmeliyiz, söylemlerimizi hayat biçimlerine dönüştürmeliyiz.

İşte o zaman devrimi konuşmak bile gerekmeyecek, devrim zaten yapılmış olacak…

Deniz KARTAL

www.dunyalilar.org

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu