Arka Bahçemiz

Disney Dünyasından Hayat Dersleri

Disney (@disney), Twitter’ı en etkili kullanan 25 markadan biri seçildi. Hepimizin büyümeyen yanına her zaman dokunan şahane karakterlerinin yanında, Disney filmlerinin ilham veren sözleri bunda en büyük etken.

Hepimizin çocukken mutlaka izlediği filmlerden alınan replikleri görünce şunu bir kez daha hatırlıyor insan: Aslında biz dünyaya dair tüm ilham veren gerçekleri çok eski zamanlarda öğrendik. Şimdi tek yapmamız gereken onları hatırlamak. Dış dünyanın gerçek, bizimse onun istediği gibi oynadığı piyonlar olmadığımızı hatırlamak. Ve tüm Disney filmlerinin ana fikri olduğu üzere ‘İstersek her şeyi yapabileceğimizi’, ‘Hayal edersek her şeyin mümkün olduğunu’ hiç unutmamak.

İşte @disney hesabından paylaşılan ilham veren tweet’lerden birkaçı:

Every miracles take a little time. – Fairy Godmother (Cindrella)

(Mucizelerin gerçekleşmesi biraz zaman alır.)

 

Bir şeyi hayal ettik olmadı diye peşini bırakıp gitmemek gerek. Yolda önümüze çıkan engellerin bizi hayal kırıklığına uğratmasını kendi sihirli değneğimizle savuşturmak. Çünkü gerçek mucize tüm çalışmalarımızın sonunda, hiç vaz geçmediğimizde, hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkıveriyor.

 

 

Nothing’s impossible if you believe you can do it. – Phineas (Phineas and Ferb)

 (Yapabileceğine inanırsan hiçbir şey imkansız değildir.)

 

Koşullar ne olursa olsun, her şey sende biter. Bir şeye her şeye rağmen inanıyorsan, koşullar ne olursa olsun onu başaracaksın demektir. Tıpkı Times’ın dünyanın en etkili 100′ü arasında gösterdiği Jay-Z‘nin; tüm yapım şirketleri albümünü yayımlamayı reddettiğinde kendi şirketini kurup albümünü kendi şirketinden çıkartarak müzikal kariyerine başlaması gibi.

 

If you get scared, just be scarier than whatever’s scaring you. – Trumper (Bambi 2)

(Bir şeyden korkuyorsan, korktuğun şeyden daha korkutucu ol.)

Önümüze çıkan herhangi bir engeli kendi gücümüzden daha büyük bir şey olarak algıladığımız anda, yenilgimiz garanti oluyor. Korku, aksiyona geçmemizi engelleyen en büyük düşman. Korkunun üstünden atlayıp geçmek için ona dayılanıp ‘Ben mi senden korkacağım, sen benden kork!’ demek gerekiyor. Şu öğretide olduğu gibi: ‘Karşında korktuğun, çekindiğin biri varsa onunla konuşmadan önce kendini bir dev, onu ise küçücük bir sinek büyüklüğünde hayal et. Onun karşısında nasıl gözüktüğünü gözünde canlandır ve korkunu yok et!’

 

We own ourselves. We’re masters of our own fate. We control our own destiny. – Lotso (Toy Story 3)
(Kendimizin sahibi yine biziz. Kendi talihimizin yöneticisiyiz. Kaderimizi kendimiz yönetiriz.)

Kader, kısmet, bize de böylesi denk geldi deyip kenara sıvışmak yok. Söylediğimiz her söz, yaptığımız her şey, en küçük hareketimiz bile kaderimizi belirliyor. Tüm sorumluluğu üstümüze almaya bir kez karar verirsek… Bir kez hiçbir şeyin işten dolayı, aileden dolayı, koşullardan dolayı olmadığını kabul edersek.. O zaman mucize bizi bekliyor.

 

When we work together, things are always better. – Pooh

(Birlikte çalışınca her şey her zaman daha iyi olur.)

Doğru insanlarla birlikte çalıştığımızda, onlar bizdeki eksik parçaları tamamlar, bir iki kelimelik sohbetimizde bile kelimeler birbirine sürtünüp kıvılcım olur ve tek başımıza başarmamızın çok uzun zaman alacağı bir şeyi mükemmel bir şekilde ortaya çıkarabiliriz. Hepimiz birbirimizi tamamlamak için buradayız.

 

 

You try. You fail. You try. You fail. But the only true failure is when you stop trying. – Madame Leota (Haunted Mansion)

(Denersin. Yanılırsın. Denersin. Yanılırsın. Ama gerçek yenilgi, denemeyi bırakmaktır.) 

‘Deneme’, ve ‘yanılma’ anlayışımızı değiştirmemiz gerekiyor. Her yenilgide pes etmeye hazır olursak o yenilgiyi atlatıp mucizeye ulaşacak yolda ilerlemeyi hep yarım bırakmış oluruz. Bu nedenle büyük liderlerin hayatlarındaki dönüm noktaları hep ‘vazgeçmedikleri’ zamanlardır. Edison’un ünlü sözünde söylediği gibi, ‘Ben yanılmadım. Sadece işe yaramayan 10.000 yol keşfettim.’

 

The most fantastic, magical things can happen. And it all starts with a wish
 – Jiminy Cricket (Pinocchio)

(En muhteşem, mucizevi şeyler gerçek olabilir. Her şey bir dilekle başlar.)

Gözde Attila

Dünyalılar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu