Arka Bahçemiz

Düşünce Suçlusu Olma Rehberi

Uyandınız ve mevcut sistemin sürdürülemez olduğunu anladınız. Günlük yaşamınızda iletişim içinde olduğunuz kişilerin çoğunun sistemin ne olduğunu görmediğini biliyorsunuz. Bir şeyler yapmak istiyorsunuz ama nasıl? İşte size düşünce suçlusu olma rehberi…CompleteGuide

Justin King

Kasım 18, 2014

Okuyucularımdan biri tarafından yöneltilen bir soru, sorulduğundan beri aklımı kurcalamakta. Soru şu:

Dünyamızda olan biteni, özellikle bu ülkede olanları çok yakın zamanda görmeye başladım. Şimdi bildiklerimi eskiden bilseydim, çocuk sahibi olmazdım. Bunu söylemekle birlikte, eşim, 3 çocuğum var ve zar zor geçiniyoruz. Kötü şeylerin geldiğini hissediyorum ama ona rağmen ve yıllardır işaretleri görmezden gelerek ve hükümetin yaşamamı istediği gibi (zar zor geçinerek ve mücadele ederek) yaşadım. Benim durumda olan birinin kısıtlayıcı sıkıyönetim kanunlarına ve tam bir kaosa hazırlıklı olmak için yapabileceği bir şey var mı? En azından daha fazla insanı bilgilendirerek, onların gözünü açmak için ?

Büyük olasılıkla, bu belki de yazdığım en cesur makaledir, ama en önemlisi de olabilir. Makale basit bir liste ile başladı, ama konunun tipik gerilla gazeteciliğinden daha iyi şekilde incelenmesi gerektiğini anlayınca, gittikçe genişledi. Basit bir vur-kaç taktiği ile başladığım yazı, düşünce suçluları için bir rehbere dönüştü.

Uyanmak sancılı bir süreç ve  bir defa uyanınca dünyayı farklı bir gözle görmeye başladınız Her şeyin nasıl gerçek derinlikten yoksun, ucuz bir yüzeyle kaplanan bir film seti gibi olduğunu görmek şok edici. Mevcut sisteminin sürdürülemez olduğunu fark ediyorsunuz.

Karşı çıkmak ve hazırlanmak için yapacağınız şeyler yasadışı olmasa bile, kendinizi bu güçlere karşı bir komplo ortasında gibi hissediyorsunuz. Çünkü, öylesiniz. İsyan artık mermi ve bombalar ile yapılmıyor; aklın sınırları içinde yapımakta. Uyandığınız zaman, düşünce suçlusu haline geliyorsunuz ve gerçekten de düşüncelerinizi kiminle paylaşabileceğinizi bilmiyorsunuz.

Günlük yaşamınızda iletişim içinde olduğunuz kişilerin çoğunun sistemin ne olduğunu görmediğini biliyorsunuz. YouTube ‘a kedi videoları koydukları #SelfieSaturday yaptıkları sürece umurlarında olmayacak kadar rahatlar. Başına huni takan bir deli gibi görünmek istemediğiniz için, düşüncelerinizle ve gözlemlerinizle sessiz kalıyorsunuz, ta ki sizin gibi düşünce suçlusu olan başkalarıyla tanışana kadar .

Gerçek bir komplo suçlusu gibi, olaya katılım konusunda kendi düzeyinizi belirleyebilirsiniz. İsminizi, ailenizi, itibarınızı, geçim kaynağınızı riske atan aktif bir katılımcı mısınız? Sosyal medya hesaplarını diğerlerini uyandırmaya çalışmak için kullanan ve bununla birlikte gelen aşağılama ve tartışmalara katlanan açık bir destekleyici misiniz? Sizin bilgilenmenizi sağlayan doğru web sayfalarını takip eden ama düşünce suçlusu olduğunuz anlaşılmasın diye hiçbir zaman yorum yapmayan ve paylaşmayan gizli bir destekçi misiniz? Nelerin döndüğünün farkeden ama normal ev yaşamını korumak için hangi bayrak yükseliyorsa “zamanı gelene kadar” deveyi güden sempatizan mısınız? Düşünce suçlusu olma durumu herkesin tahmin ettiğinden daha derindir ve ne kadar derine gitmek istediğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.TURKEY-POLITICS-PROTEST

İnsanların başkalarının uyanmasına yardımcı olmak için her seviyede yapabileceğiniz şeyler var: 

Sosyal Medya: Eğer insanları uyandırma konusunda aktif olmayı seçerseniz, sosyal medya hesaplarınız sizin en önemli silahlarınızdır. Çoğu kişi “koltuk aktivistleri,” olarak konuyu alaya alabilir ama atılan tweetler, yapılan beğeniler ve yorumlar, konunun başka kişiler tarafından da görülmesini sağlar, eylemin görünürlüğünü arttırır ve diğerlerinin uyanışına yardım eder. Eğer gerçek sosyal medya hesabınızdan bu gönderilerin getirdiği hararete dayanamazsanız, başka bir hesap açınız ve sizin gibi düşünen bireylerle kontak kurmak için kullanınız.

İnsanların sıkı sıkıya bağlı oldukları inançlarını sorgulayan yazıları paylaşırken, bu kişiye doğrunun hiçbir zaman söylenmemiş olduğunu unutmayın. Hiçbir zaman bir CNN veya Fox News izleyicisini Suriye’deki ISIS’e karşı olan savaşın tamamen savaş tüccarlarının kolay para kazanması için düzenlenmiş bir tezgah olduğu konusunda ikna edemezsiniz. Eğer amacınız daha fazla insanı uyandırmak ise, inandıklarına yalnızca biraz aykırı makalelerle beyinlerine tohum atmakla başlamak daha iyidir. Bu makaleler aşina oldukları kaynaklarına link vermelidir. İlk sorular kişinin zihninde geliştiği zaman, hepimizin yaptığı şeyi yapacak, kendi başlarına araştırarak gerçeği kendileri bulacaklardır. Politik adaylara verilen bağışlardan başlamak iyi bir fikirdir. Bütün kayıtlar halka açıktır ve o bölgedeki en yüksek yetkilinin satın alındığını görmek çabuk ve kolaydır. Başlamak için diğer iyi bir nokta ise, kendi halkını aldatan eski hükümet örneklerini vermektir. Bazen geçmiş olaylar gelecekteki sonuçları öngörür. Bunların gerçek oluğunu belirlenmesi, uyanış sürecinin başlangıcı olabilir. Birisini uyandırmak, onun sizin gibi düşünmesini sağlamak değildir, yalnızca düşünmesini sağlamaktır.

Gerçek Yaşam Sohbeti : Aynı kurallar geçerlidir, ancak yanınızda akıllı telefonunuz yoksa, ifadelerinizi destekleyecek veri ve gerçeklere hemen erişiminiz yoktur. Bu aşamada birini yönlendirmekte daha bile dikkatli olmanız gerekir. ABD’nin birkaç Amerikalıyı öldürüp suçu Kübalılara atması fikri doğru olamayacak kadar çılgınca gelir. Eğer ekranınızda Northwoods belgeleri yoksa bu konuya hemen atlamak uygun değildir. Yavaş başlayın. İlk olarak kişiyi aşina olduğu şeylerin içine sokun, ama onlara biraz daha farklı bir bakış açısı verin. Eğer kişinin çizginin biraz dışına adım atmasını sağlayabilirseniz, beyin yıkamalar yavaş yavaş kaybolur.

Çok fazla ateşli olmamak çok önemlidir. Aslında bugünün dünyasında, spor, ünlüler dışındaki konularda ateşli şekilde konuşan veya tercih ettikleri siyasi partiyi belirten insanlara deli gibi bakılır. Ortalama bir Amerikalının sadece ayakkabısındaki taşa veya onları direkt olarak etkileyen diğer şeylere önem verdiğini unutmayın. Onların umurlarında değildir, bu yüzden de neden sizin umurunuzda olduğunu anlamazlar.

Bunun bir komplo yada sır olduğunu izlemini vermeyin. İnsanlar size çılgın sustasını yapıştırır. Onların eline yalnızca kolayca birbirine geçirebilecekleri bir vida ve somun verin, sonra daha geniş ve derin bilgiyi sormalarını sağlayın.

Protesto etmek : Gösterilerle ilgili bir aşk-nefret ilişkisi vardır. Kitle gösterileri davaya dikkat çekmek için iyidir ama aynı zamanda protestoya sivil itaatsizlik karışmadan bir şeylerin başarılması çok nadirdir.

Gösterinin yapıldığı o gün, mücadelede aslında yalnız olmadığınızı anlarsınız. Bazen, sizin gibi düşünen bir aktivist ağı oluşturana kadar insan kendini yalnız hissedebilir. Protesto gösterileri, artık vazgeçmekte olan insanlara yeniden enerji sağlamak konusunda yardım edebilir, hizmet edebilir, insanların birbirleriyle iletişimini ve birbirinden deneyimlerinden yararlanmalarına olanak verir.

En önemlisi, bir protestoya gitmeniz sizin konuya olan bağlılık düzeyinizi gösterir. Bu çitin arkasında durup bocalayan, hareket etmeden önce, değişim için adım atan birini görmek isteyen diğerlerine örnek olabilir. Daha da önemlisi, ne kadar kararlı olduğunuzu size gösterir. Bu sizin, pasif rolde olsa bile, gerçekten kalkıp, mücadele etmek isteyip istemediğinizi bilmenizi sağlar.

“Ben başkalarının fikrini değiştirmeye çalışmak için konuşmuyorum. Ben benim gibi düşünen başkalarının yalnız olmadıklarını bilmeleri için konuşuyorum”

Yasadışı Eylem : Her zaman geleneksel sivil itaatsizlik ötesinde, doğrudan eylem yapmaya istekli olanlar vardır. Burada, sivil itaatsizlik ve doğrudan eylem arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran şiddetsiz eylemlerden bahsediyoruz. Siyasi amaçlar için herhangi bir yasadışı faaliyetin savunulması yasadışıdır ve elbette ki bunu yapmayın diyorum. Bununla birlikte, gerçek bir toplumsal değişim yaratmak için yasadışı eylem yapan insanların tarihsel örnekleri her yerde görülmektedir.

Eski bir atasözünün değdiği gibi :

“Özgürlüğe giden yol her zaman yasal değildir.”

Umarım soruyu eksiksiz şekilde cevaplandırabilmişimdir ve başkaları da makalemi yararlı bulur. Geleceği yaratmak bizim elimizdedir.

Çeviri: Banu Akkök

Yazının orjinali: http://theantimedia.org/a-complete-guide-to-being-a-thought-criminal/

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu