Eğitim

Eğitimi Kaybediyoruz!

İşin temelinde eğitim var, bunu en iyi bilenlerden biri AKP. O yüzden hep o alana saldırıyorlar.

10 yılda defalarca eğitim bakanı ve  sistemi değiştirdiler, çocuklar test batağında. Cemaat okulları yüzlerce kat arttı, bir yandan dershaneleri kapatıp diğer yandan sınav sayısını artırarak çocukları özel hocalara ve etüt merkezlerine yönlendiriyorlar, okul hayatı boyunca sürekli test tekniğine çalışan öğrenciler hiç bir konuda derinlemesine bilgi sahibi olamıyor. Düz liseleri kapatıp imam hatip yaptılar, bu durum  imam hatip veya meslek lisesi seçeneğini kullanmak istemeyen veli ve öğrenciyi özel okula yönlendiriyor, özel okulların büyük oranda cemaat okulları olması tesadüf mü sanıyordunuz? Hem eğitimde eşitsizlik ortaya çıkıyor, sermaye cemaatlere akıyor ve hem de kuzuyu kurda teslim etmiş oluyorsunuz.

4+4+4 sistemiyle kız çocuklarını erken yaşlarda evlendirmenin ve eve hapsetmenin önünü açtılar, kılık kıyafet serbestliğini getirmelerindeki esas neden küçük kızları kara çarşaflara sarıp sarmalayıp okula göndermektir, üniversitelerde çalıntı makale sayısı yüzlerce kat arttı, sorgulamayan, öğrendiği şeyin ne işe yarayacağını bilemeden robot gibi ezberleyen, araştırma yeteneği geliştirilmemiş imam ya da yarı imam yeni bir nesil peşindeler.

Bir çocuğun 5 yaşından üniversite bitirene kadar AKP kadroları güdümünde ve yönetiminde okullarda okuduğunu, AKP kadrolarının oluşturduğu müfredatla eğitim gördüğünü, AKP militanlığı yapan fikri ve vicdanı hür olmayan rektörler tarafından yönetilen üniversitelerde uzmanlaştığını düşünsenize…

Kirli hayallerini adım adım gerçekleştiriyorlar, lise kayıtları sırasında her okulda onlarca çevik kuvvet polisleri ve zırhlı araç bulundurulması, işledikleri günahlara tepkilerin olacağını bildikleri için.

Bu organize saldırılar karşısında ayakta olunmalı. Onlardan daha çok çalışmalı ve ortak geleceğimiz için bir şeyler yapmalıyız.

dunyalilar.org sitemizde eğitim kategorisini bu amaçla açtık.

Sevgili öğretmenler, öğrenciler, üniversite hocaları, veliler! Eğitim konusunu tartışmak, yabancı ülkelerde başarılı örnekler veya önerileriniz varsa bunları sayfalarımıza taşımak,  sorunların ve gizli gündemin daha fazla insana ulaşmasına katkı sağlamak, AKP’nin yobaz politikalarıyla ortak mücadele zemini oluşturmak için sizler de destek olun.

Eğitimi kaybedersek her şeyi kaybederiz…

Deniz KARTAL

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu