Arka Bahçemiz

Gel de küfür etme!

Uzun yıllar önceydi bir dostumun atölyesine gittiğimde tam kapının karşı duvarında hayli büyük oranda fotokopiyle büyütülmüş bir gazete kupürü gördüm. Yanına da kupürün  aslı iliştirilmişti. Yazının başlığı aynen şöyle: ” Küfür Etmek Sağlığa Faydalıdır! “kufur-etmek

Burası bir makine imalat atölyesi ve içeride çalışanların en “doğal” konuşmalarının her cümlesinde bir veya iki küfür mutlaka bulunurdu.

Yanlış hatırlayabilirim ama ya amca- yeğen ya da iki kardeş çalıştırıyordu bu atölyeyi. Yanında çalışan elemanlarda aynı şekilde konuşuyordu. Bu şekilde konuşmanın kendilerini rahatlattığını söylüyorlardı. Zaten duvara astıkları gazetedeki makalenin de onları destekleyen bir içeriği vardı.

cocuk-ve-kufur

Yakın zamanda okuduğum başka bir makalede de küfür etmenin insanların duyduğu fiziksel acıyı hafiflettiği ve içinde bulunduğu durumu daha dayanılır kıldığını anlatıyordu. Gözlemlediğim kadarıyla yetişkinliğe adım atma öncesinde özellikle erkek çocukların kendi aralarındaki konuşmalarda  küfürlü cümle kurmak adetten oldu. İnternet’te küçük bir araştırma ile bu araştırmalarla ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Hangimiz küfür etmiyoruz ki? Karşındakinin duymadığı hallerde en azından içinden küfür etmeyeniniz varsa bile beni inandırması zor. Günlük yaşamda karşılaştıklarımıza bir bakın. Mesela İstanbul trafiğinde adım adım ilerleyen bir sürücüyü düşünüyorum da şeridinde giderken yan şeritte sıkılan birinin sinyal bile vermeden önüne kırdığı bir durumda içinden küfür etmese bile hakaret içeren bir cümle kurmadığını düşünmek zor.

İki bayan sürücünün hasarlı bir trafik kazası durumunda hatalının kim olduğu konusu tartışılırken sarfettikleri sözlere şahit oldum. En sunturlusundan sin-kaf içeren küfürler karşısında duymazdan gelmek en iyisi. Ve bu bayan kurduğu cinsel içerikli küfür cümlesi dominant ve erkekvari. Önce şaşırıyorum. Ama hemen bu bayanın bu tarz küfürleri yakınındaki erkeklerden duyarak öğrendiği gerçeği aklıma geliyor.kizlarin-kufur-etmesi_85185

Biliyorsunuz; bir futbol takımımıza küfürlü tezahüratta bulundukları için sadece kadın ve çocuklar karşısında oynama cezası verilmişti. Ve oynanan o karşılaşmada da kadınların ettikleri küfürler nedeniyle tekrar ceza almışlardı. Bu örneklerle kadınların erkeklerden daha fazla küfür ettiklerini vurgulamak istediğim anlaşılmasın. Bilakis; erkekler küfrü toplumun her yerinde öylesine fazla ve terbiye sınırlarını oldukça ihlal ederek kullanıyorlar ki artık kadınlarımız da onlardan öğrendikleri bu küfürleri onlar gibi kullanır oldular.

Sinirlendiğimiz ve tam küfür edecek iken çoğu zaman kullandığımız bir söz var. Gel de Küfür Etme! deriz ve bir küfür cümlesi kullanmamış oluruz. Bunu size de öneririm.

Pekiyi biz niye ve neden küfürbaz bir toplum olduk? Karşılaştıklarımıza bakarak inceleyelim isterseniz. Bir kere; küfürlerin ağırlıklı olarak cinsel içerikli olmasının cinselliğini yaşayamamış erkek egemen bir toplum olmamızdan kaynaklandığını göz ardı etmemek gerekir.

Yaşamımızın her alanında stres bizleri kuşatmış durumda. Ve toplumsal yaşamda insana saygı ve öncelik yok olma noktasına gelmiş. Toplu yaşam sürdürülen ortamlarda bunu gayet net görebilirsiniz. Daha sokağa adım attığınızda ister yaya, ister toplu taşıma, ister kişisel araç kullanırken yaşadıklarınızı göz önüne getirin. İçinizden küfür etmeden veya hakaret içeren sözcük kullanmadan bir şehir içi yolculuk yapanınız var mı?

Gazeteleri okurken, TV’de  haberleri seyrederken insanlarımızın ve yöneticilerimizin yaptıkları karşısında sakin sakin olan bitenleri izleyebiliyor musunuz? Açıkçası ben izleyemiyorum. Şu anda bu satırları yazarken internetten günlük gazetelerden bir kaçına bakalım isterseniz.

63458

5 Dil  bilen spiker bir kızımız eşinin darp etmesi sonucu felç oluyor. Aynı gazetede başka bir haber; Afyonda bir köy düğününde magandanın biri havaya ateş ederken 12 yaşında bir çocuğu öldürüyor. Yine aynı gazetede; Konya – Osmancık da yurdum insanı demiryoluna bir eşeği bağlıyor. Neyse ki makinist eşeğe çarpmadan 3 metre kala treni durdurmayı başarıyor. Gel de Küfür Etme!

be9bc-yirca

Kolin’in zeytinlik alana termik santral kurmak için güvenlik görevlileriyle birlikte sürdürdüğü operasyonda dün toplamda 475 ağaç kesildi. Alan tarım dışı amaca kapalı ve santralın imar planı yok. Muhtar Akın: Köyüne termik santral isteyen var mı dünyada?
Gel de Küfür Etme…

Bakan Taner Yıldız’ın kızı eline RTE, Tayyip filan yazmış. Tayyip de bunu görünce şoke olmuş. Sonra kızla konuşup kızın elini de öpmüş. Fotograflarla haber yapmış saygın gazetemiz. Hadi buyrun size habercilik.

Üniversitelerimize Rektör atanacak. YÖK oylamada en fazla oyu alanları değil en düşük ama Cumhurbaşkanının listesini esas almış. O zaman niye oylama yaptırıp milleti meşgul ediyorsunuz. Gel de Küfür Etme!

Türkiye İmam Hatip Cumhuriyeti oldu. Cumhur Tayyip yepisyeni bir imam hatip açılışında ” Bir kızımız bana telefon etti. Ağlayarak imam hatibimiz yetmiyor bize daha büyük İmam Hatip yap” dedi diye konuşuyor. Ve de Amerikayı Müslümanlar keşfetti iddiasında ısrar ediyor. Olayın yanlış çeviriden kaynaklandığı ortada ama beyefendi, inadım inat pencerem iki kanat. Dünyada hiç bir toplum yoktur ki din eğitimine ağırlık verip kalkınsın.

erdoanirk_1

Bunlar olurken işsizlik rakamlarına bakıyoruz. Resmi açıklama 3 milyon ama gerçekte ise 5,5 milyon işsizimiz var. Ekonomi alarm zilleri çalıyor. Ama biz AVM, lüks konut, dünyanın en büyük havaalanı, çılgın projeler peşinde koşuyoruz. İnşaat yaparak hangi ülke kalkınmış bilen varsa söylesin. Kentsel dönüşüm diye nüfus yoğunluğu had safhaya getirilerek zaten yaşanmaz olan bir  İstanbullu olarak Gel de Küfür Etme!

Adamlar 500 milyon kilometre uzay boşluğunu katedip 10 yıl süren yolculuktan sonra kuyruklu yıldıza başarı ile uzay aracı gönderiyor. Adamın biri çıkmış; ” Manyak manyak işler” bunlar diye alay ediyor. Adamların teknolojisini alıp o teknolojiyi ortaya çıkaran bilimi gözardı edip imam hatip de imam hatip diye tutturursan işte o imam hatipten çıkan adam da “manyak manyak” konuşur. Gel de Küfür Etme!

fft99_mf4982584

Madenlerde insan üç-otuz para için canlarını veriyor. Ölen öldüğü ile kaldığı gibi aynı terane sürüp gidiyor. “İşin fıtratı böyle.”
Kardeşim; bu fıtrat dediğin Almanlarda niye olmuyor. 30 yıldir adamlarda tek kişi bile ölmezken bizde neden 1500 kişi öldü. Gel de Küfür Etme!

Verecek daha çok örnek var ama siz zaten bunları biliyorsunuz.

Memet Karabulut

Dünyalılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu