Arka Bahçemiz

Halbuki Yaşam, Yasadışı ve Ahlakdışıdır

Yazılı ve belli yaptırımları olan kurallara yasa denir. Yasalar, düzenin sürüp gitmesi için ezenlerle ezilenlerin arasına gerilmiş suni bir dengedir. Yasaları ezenler oluşturmuşken ezilenler için yaşam, yasadışıdır.

Herkesin hakları vardır, haksızlığa karşı çıkmak haricinde. Yasalar, ezilenlerin sus payıdır.

Düşünmek, düşünce özgürlüğü kapsamındadır. Okullar, aileler, ibadethaneler, karakollar, hapishaneler devletin emniyet sibobu. Yazı yazmak, ifade özgürlüğü kapsamındadır. Sansür ve otosansür devletin emniyet sibobu.

Şarkı söylemenin yasal olduğu anlarda şarkı dinlemek suçtur. Şarkı dinlemenin yasal olduğu anlarda ise şarkı söylemek suç.

Poli-tika’da çok-yalan serbesttir ve başarının sırrıdır. Çok-yalan’ı becerememek, az yalanla yetinmek başarısızlık.

Bu ülkede yaşayan herkes Türk’tür. Türkler hariç.

İslamiyet hoşgörü dinidir. İslamiyet dışına çıkmak hoşgörüsüzlük.

‘Allahın suyu’nu 50 kuruşa içip ‘Allahın evi’ndeki tuvalete 1 liraya işemek yasal ve ahlaki olandır. Suyu çeşmeden bedavadan içip bedavaya cami duvarına işemek yasadışı ve ahlakdışıdır.

”Mülkiyet, hırsızlıktır.” Hırsızlık suçtur. Burjuvazinin işçilerden ‘çaldığı’ milyon dolarlar hırsızlık değil, artı-değerdir. İşçinin fabrikadan tornovida ‘çalması’ iğrenç bir hırsızlık.

Sendikaya üye olmak her işçinin hakkıdır, işçi sendikalarına üye olmamak şartıyla. Serbest olan işçilerin patron sendikalarına üye olması.

Greve çıkmak işçilerin hakkıdır. Üretimi durdurmak suç.

Herkesin sağlıklı yaşama hakkı yasal güvence altına alınmıştır. Hastalanmak suç.  Yoksulsan ve hastaysan tedavisizlikle cezalandırılırsın.

Herkesin eğitim hakkı yasal güvence altındadır. Parasız, bilimsel, anadilde eğitim hakkı istersen eğitimden men edilmek ve hatta kodesi boylamakla cezalandırılırsın.

Ezilmeyi, sömürülmeyi, ‘ikinci cins’ görülmeye razı olduğu sürece kadınların da yaşamaya hakları vardır. Ta ki tüketilene kadar. Ta ki kocası, abisi, kocası, sevgilisi veya bir başka erkek tarafından öldürülene kadar.

Tecavüz yasal suçtur. Devletin, imamın veya ailenin onayını aldığın sürece tecavüz yasal olarak suç değildir.

Yazısız yasalara ise ahlak denir. Ahlak, yasaların değer yargılarıdır. Yasal olanın doğrusunu, yasal olmayanın yanlışını onaylar. Yasal olan ahlaklı iken, yasadışı olan ahlaksızdır. Ahlak, düzenin sürüp gitmesi için ezenler ile ezilenler arasına çekilmiş suni bir dengedir.

Yasaları ve ahlakı ezenler belirlemişken ezilenler için yaşam, yasadışı ve ahlakdışıdır.

Baran Sarkisyan

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu