Arka Bahçemiz

Hayal Bilgisi Dersleri

10421282_647921375351724_8058106483633798266_n

Dersimiz hayal bilgisi çocuklar. Çıkaracağım sizi duvarların arasından. Sokaklara, ağaçlara, gökyüzüne polislerin, patronların, efendilerin kibriyle, sığlığıyla değil, gözlerinizin paklığıyla, duruşunuzun duruluğuyla bakacaksınız.

Kuralımız yok çocuklar; hududumuz, kotamız yok. Ne bir öğüt olacak benden size, ne de bir öneri. İkna edilmeyeceksiniz asla, imha edilmeyeceksiniz fikirlerinizden, düşlerinizden.

Hepiniz Berkinsiniz benim için; sistem bir kere tehdit olarak algıladı mı sizi, ölümlü oluverirsiniz ekmek almaya gitseniz de, Ceylan gibi koyunlarınızı otlatsanız da, Uğur gibi babanızı yolculasanız da.

Dersimiz hayal bilgisi çocuklar. Yediğiniz dayakları çiçeklere, börtü böceklere dönüştürmekte özgürsünüz. Tacizlerden, işkencelerden geçenleriniz dilediğince uçurtmalar uçurabilir; mahpuslarda yatanlarınız, sokaklarda barınanlarınız ister kuş olur, ister deniz.

Yargılamamız yok çocuklar; kınamamız, yasaklarımız yok. Ne bir dilek olacak benden size, ne de bir uyarı. Etiketlenmeyeceksiniz asla, yüreciğinizden uzak düşürülmeyeceksiniz.

Şiddeti legal, ötekileştirmesi kutsaldır sistemin; ucuz iş gücü olmanız ödül, efendilere biat etmeniz zaruridir. Anneleriniz Cumartesidir oysa, babalarınız faili meçhul olup da sistemden kemik olarak talep edilen, abileriniz Roboski`de heder edilmiş, ablalarınız izbe atölyelerde vardiyasız emekçi…

Dersimiz hayal bilgisi çocuklar. Açlıklar, yokluklar içinde sıkışanlarınız masallara tutunabilir gönlünce; kıyımlar, katliamlar içinde kalanlarınız incecik gözyaşlarından sulh`a dizilmiş ülkeler kurabilir.

Öğretimiz yok çocuklar; dayatmamız, ayıplamalarımız yok. Ne bir söz olacak benden size, ne de bir komut. İğnelenmeyeceksiniz asla; fişlenmeyeceksiniz kimselerin anlayamayacağı yaralarınızdan, sızılarınızdan.

Grevi en iyi siz bilirsiniz,;direnişi, bilinçlenmeyi, bilinçlenenlerin, mücadele edenlerin yok sayılmasını, yok edilmesini en iyi siz duyumsarsınız.

Dersimiz hayal bilgisi çocuklar. Ekmek kavgasında olanlarınız oyunlara dalabilir rüzgarca; yalnızlıklara, ölümlere koyulanlarınız atlarla, sincaplarla yarenlik edebilir yağmurca.

Yalan dolanımız yok çocuklar; bilgece seslenmelerimiz, sınamalarımız yok. Ne bir tasa olacak benden size, ne de bir kaygı. Ölçülmeyeceksiniz asla, saçmasapan değer yargılarına sürülmeyeceksiniz.

Kara tahtalara yazılanların, ders kitaplarında anlatılanların ötesindesinizdir; diliniz, duyumsamalarınız, deneyimleriniz acıdan ve emekten serpiliverendir, umudu ve özgürlüğü yol eyleyen.

Dersimiz hayal bilgisi çocuklar. Tarlaları, dağ yollarını arşınlayanlarınız evreni özümseyebilir, metropollerin banliyölerinde yaşayanlarınız dayanışma içinde olabilir çoğulca.

Hayal bilgisi derslerinin hayatperest çocuklarısınız, Sulh ve vicdan sizde yeşerecek; sizde bereketlenecek özgürlükler. Umutluysak, direniyorsak, yitip gidiyor, eksiliyorsak gün be gün, yurdumuzun aydınlık günleri sizde çoğalsın diyedir çocuklar; öz`ümüz, can`ımızsınız diyedir gayrı…

Ergür Altan (erguraltan@gmail.com)

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu