Arka Bahçemiz

Japonlar Hakkında 20 İlginç Gerçek

Japonya dünyadaki en ilginç ülkelerden biri. Kendilerine has kültürleri, muhteşem yemekleri, teknoloji konusundaki başarıları… Japonların bazı gelenek ve görenekleri bazı kültürler ve insanlar tarafından zaman zaman çok yanlış anlaşılmış olabilir. Japonları seviyor ya da sevmiyor olabilirsiniz ama bu liste küçük-çekik gözlü-üstün yetenekleri varmışcasına çalışkan bu insanları daha yakından tanımanıza vesile olabilir.

1

20. At eti Japonların mutfağında bir başlangıç yemeğidir ve çiğ olarak yenen bu et oldukça popülerdir. Resimde gördüğünüz gibi çiğ at eti ince ince dilimlenir ve bu şekilde servis edilir. Bu yemeğe ”Basashi” denir.

2

19. Japonya’nın %70′i dağlarla çevrilidir. Ülkenin ayrıca 200 volkanik dağı vardır.

3

18. Japonya’da misk kavunu (bir tür kokulu kavun) oldukça değerlidir. Kavunun kilosunu 31,473 yen’den yani 300 $ ‘dan satın alabilirsiniz.

4

17. Japonya’da okuma-yazma oranı %100 dür.

16. Japonya’da otomatik satış makinelerinden bira satın alabilirsiniz. Türkiye’de sanal marketlerde bile içki satışı yapılmaz.

15. Japonların ortalama yaşama ömrü Amerikalılardan 4 yıl daha fazladır.

okinawa-460x233

14. Japonya’da bazı erkekler kafalarını traş ederler. Bu onların karşısındakinden özür dileme biçimidir.

kel-japon-310x218

13. Japonya, dünya’da cinayet oranın en düşük olduğu ülkelerden biri. Ama maalesef intihar oranları o kadar düşük değil. Japonların intihar için seçtikleri en popüler yer ormanlar . Aokigahara onların en çok intihar ettiği yer.

12. Japonlar şuana kadar toplam 15 nobel ödülü kazanmış.( Kimya, Tıp, Fizik ).

fizik

11. Japon geleneklerine göre, küçük sumo güreşçileri, güreşmeye başlamadan önce tecrübeli güreşçiler tarafından temizlenir ve yıkanırmış.

sumo-460x366

10. Japonya’daki işsizlik oranı sadece %4.

9. Japonya 6800 adadan oluşuyor.

8. Japonların %21 ‘i yaşlılardan oluşuyor ve bu dünyadaki en yüksek oran.

yasli-japon-460x306

7. Japonlar evlerine asla ayakkabı ile girmezler. Bu onlar için çok ayıp bir şeydir.

6. Japonlar denize girmeyi pek sevmezler. Ama kaplıcalara bayılırlar. Zaten volkanik dağlarda çok olduğu için kaplıcalar çok fazladır.

5. Japonlarda torpil diye bir şey yoktur. Başarılı ve tecrübeli olan öne geçer.

4. Japonya’daki insanlar birbirlerine karışmazlar. Çok garip bir kıyafet giyseniz bile kimse size bir şey demez ya da ayıplamaz. En fazla bir kez bakıp kafalarını çevirirler.

3. Kış aylarında evlerinde sadece oturdukları odayı ısıtırlar. Evleri genel olarak küçük olsa bile , oturmadıkları bir odayı ısıtmayı israf olarak görürler.

2. Tokalaşma, sarılma, öpüşme yoktur. Hafifçe eğilerek selam verilir. El teması yoktur. Bir çocuğun bile başını severseniz size çok kızar, bu onu aşağılamak demektir.japon-selamı 1. Japonlar sözle kavga etmeyi sevmezler. Boş konuşmaları hiç sevmezler. Bir karı kocanın bile birbirine bağırdığını duyamazsınız. Kızgınlık sadece bakışlarla gösterilir. Bu evde de iş yaşantısında da böyledir. İş yerinde toplantılarda konuşanlar genelde gençlerdir. Yaşlılar dinler ve sonra kararlarını bildirirler.

kaynak:http://www.animesue.com
Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu