Arka Bahçemiz

Kapitalizm ve barış saçmalığı..

Kapitalist ekonomik yapıya sahip her ülkenin hayallerini süsleyen şey mutlak emperyalist olmaktır. Pazarını genişletme çabaları ticaretin olmazsa olmazıdır. Eğer pazarını sen genişletmezsen başkası genişletip sana sahip olmak isteyecektir, az çok ticareti bilen herkes bunu bilir. Bu yüzden dünya bir arenadır kılıcını çekmezsen ya ölecek ya da köleleşeceksindir..

Africa-Slavery-capitalism

Bu çelişki kapitalist yapı içerisinde asla durdurulamaz bir kuraldır. Kapitalizm yıkılmadıkça barıştan söz etmek saçmalıktır. Kapitalizm var oldukça barıştan söz edenler ya kapitalizmi anlayamıyorlar ya da kendi çıkarları için yalan söylüyorlardır.

Kapitalizm var oldukça savaş asla bitmez, bitemez çünkü bu kapitalizmin doğasına aykırıdır..

Bir silah fabrikasına sahip olduğunuzu düşünün.

Üretiminiz nereye satılacak?

Öncelikle kendi ülkenizin ordusuna.

Sermayeniz katlanarak büyüdü ve bu sermayeyi ve piyasanızı korumak için neye ihtiyaç duyarsınız?

Silahlı bir güce yani bir orduya.

Peki bu orduyu elinizde tutmak için ne yapmanız gerekir?

Devleti ele geçirmeniz gerekir..

Devleti nasıl ele geçirirsiniz?

Politikaya adamlarınızı sokarsınız ve sermayenizle onu desteklersiniz. Sermayeniz o kadar büyür ki artık başka sektörlere de el atarsınız, çimento fabrikası, kömür,demir vs madenlerini satın alırsınız.

Sonra banka açarsınız. Sonra bir parti kurarsınız ya da bir partiyi destekler adamlarınızı sokar, siyasal iktidarı ele geçirirsiniz. Devlete borç verir size bağımlı hale getirirsiniz. Generalleri paraya boğarsınız sonra o generaller sizin adamınız oluverir. Sonra anayasayı değiştirmek istersiniz çünkü yasalar daha iyi ticari manevralar yapmanıza engeldir. Sonra darbe yapar anayasayı değiştirirsiniz.

Artık hem devlet hem de ordu sizindir.

Sonra gözünüzü başka piyasalara dikersiniz. Başka bir devlete saldırmak için bahaneler üretirsiniz. Bunun için medyayı ele geçirirsiniz. İstediğiniz haberleri atar, istediğinizi tutarsınız. Vatan, millet,din, mezhep dersiniz halkınızın beynini yıkarsınız.

Akıllı olanları ya satın alır ya da hapse tıkar ya da terörist ilan eder ve katledersiniz. Sonra ordunuzla başka piyasalara saldırır emekçileri öldürürsünüz.

Oyunun kuralı budur eğer siz yapmazsanız başkası yapacaktır. Sen öldürmezsen o seni öldürecektir..

İşte kapitalizm budur. Şimdi kimse bana barıştan, seçimlerden söz etmesin..

Ya kapitalizmi yok ederiz ya da birilerinin askeri olup sermayeler adına ölürüz. Ya kapitalizme karşı savaşır onurluca ayakta ölürüz ya da daha uzun yaşayabilmek için birilerinin kıçını yalar yeri gelince onlar için ölürüz…

Orhan Günay

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu