Anasayfa / Arka Bahçemiz / Kitaplara ve Okurlara Dair

Kitaplara ve Okurlara Dair

kitabevi

Herhangi bir kitabevine girdiginizde sizi muhtemelen en şaşaalı halleriyle çok satan / bestseller / popüler kitaplar karşılayacaktır. Onlardan uzak durun.
Gülten Akın’ı dinleyin:
“Ötekini oku derinde, dipte duranı.”

*

Stres atmak için kitap okunmaz. Kitaplar aksine sıkıntınıza derinlik katarak nitelikli bir hale getirir.

*

Kitap okumak bir hobi değildir, boş zaman işi değildir. Ekmek yemek bir hobi olabilir mi? Suyu yalnızca boş zamanlarımızda mı içeriz?

*

Çocukların ne plastikten oyuncaklara ne de bilgisayar-telefon oyunlarına ihtiyacı var. İhtiyaç duydukları tek şey biraz sevgi ve bıkmak bilmez sorularına cevap verebilecek güzel kitaplar.

*

Kişisel gelişim kitaplarının mutluluk ve başarı reçeteleri birdir: başkasına çelme takarak yüksel, toplumsal olaylara duyarsızlığını geliştir, yeni bir sayfa aç, mağazalarda dolaş, “allah de ötesini bırak”…

Kişisel gelişim kitapları toplumsal geriliğin tezahürüdür. Daha fazla kişisel geriliğe sebep olur.

*

Kitaplar süper marketlerde kiloyla, kitabevlerinde adet ile satılır. Ekmek ile kitap fiyatı eşitlenmedikçe korsan veya çalıntı kitap haktır.

*

Okuduğumuz kitaplarda çağı aşan yeni fikirlerle tanışabilir, tartışabilir ve benimsiyebiliriz. Başımızı kitaplardan kaldırıp gerçek yaşama baktığımızda ise benimsediğimız bu fikirlerin doğru olduğunu görüyor, gerici yumruklardan nasibimizi alıyor, serseme dönüyoruz. Sonuç: yabancılaşma ve yalnızlaşma.
Öyleyse; kitap, düşünceyi örgütlemeli.

*

Yaşamında en az 100 klasik kitap okuyan kişinin ırkçılık gibi bir hastalığa kapılması çok düşük bir ihtimaldir.

Baran Sarkisyan

Dünyalılar

Rastgele Haber

martin-luther-king

“Birmingham Hapishanesi’nden Mektup

Mesele radikal olup olmamak değil ne tür bir radikal olacağımızdır. Nefret için mi, sevgi için mi radikal olacağız? Adaletsizliklerin sürdürülmesi yolunda mı, yoksa adaletin sağlanması yolunda mı radikal olacağız?