Arka Bahçemiz

Küçük Prens kitabından hayata dair 10 alıntı

12011306_1183096791716118_8203513092291942570_n

Kimimizin geç tanıştığı kimimizin ise tekrar tekrar okuyup başucundan ayırmadığı bir kitap Küçük Prens. Antoine de Saint-Exupéry’in muhteşem eseri, her okuyucuda, her okuyuşta farklı bir algı yaratan yetişkinlere armağan edilmiş bir çocuk kitabı. İnsan olmayı unutturmamayı amaçlayan kitaptan bize nasıl “iyi bir birey” olacağımızı gösteren 10 alıntı.

1. “Kendini yargılamak, bir başkasını yargılamaktan çok daha zordur. Eğer kendini iyi bir şekilde yargılamayı başarırsan bu, senin gerçek bir bilge olduğunu gösterir.”

Başkalarını değil kendini yargıla!

2. “Eğer kelebekleri tanımak istiyorsak bir kaç tırtıla katlanmak gerekir.”

Hiçbir şey kolay kazanılmaz.

3. “Sahibi olmayan bir elmas bulursan, o elmas senindir. Sahibi olmayan bir ada bulursan, o ada senindir. Bir buluş yaparsan patentini alırsın, buluş senin olur. Madem ki yıldızlara sahip olmak benden önce kimsenin aklına gelmedi, yıldızlar benimdir.”

Hayal etmek parayla değildir.

4. “Çölü güzelleştiren bir yerlerde bir kuyu saklıyor olmasıdır.”

Bakış açımızı değiştirirsek, her şeyin güzel yanını keşfedebiliriz.

5. “İnsanların artık anlamaya zamanları yok. Dükkânlardan her istediklerini satın alıyorlar. Ama dostluk satılan bir dükkân olmadığı için dostları yok artık. Eğer dost istiyorsan beni evcilleştir.”

İnsanları tanı, onlara şans ver…

6. “Aynı saatte gelmen daha iyi olur,” dedi tilki. “Örneğin sen öğleden sonra dörtte geleceksen, ben saat üçte mutlu olmaya başlarım. Mutluluğum her dakika artar. Saat dörtte artık sevinçten ve meraktan deli gibi olurum. Ne kadar mutlu olduğumu görmüş olursun. Ama herhangi bir zamanda gelirsen yüreğim saat kaçta senin için çarpacağını bilemez.”

İnsanın belli alışkanlıkları olmalı…

7. “Peki insanlar nerde?” dedi Küçük Prens. “İnsan kendisini çölde çok yalnız hissediyor.” “İnsanların içinde de öyle hissedersin” dedi yılan. “Arada pek fark yoktur.”

İnsanlarla birlikteyken bile yalnız kalabilirsin.

8. “İnsan gerçekleri sadece kalbiyle görebilir. En temel şeyi gözler göremez.”

Bazen duygularımızla hareket etmemiz gerekebilir.

9. “Hiçbir şey mükemmel değildir.”

Tıpkı bizim gibi…

10. “Ve geceleri gökyüzüne bakarsın. Her şeyin çok küçük olduğu gezegenimin yerini gösteremem sana. Belki böylesi daha iyi. Yıldızım senin için herhangi bir yıldız olsun. Böylece gökyüzündeki bütün yıldızlara bakmayı seveceksin… Hepsi senin dostların olacak.”

Bazen birisinin nerede olduğunu bilmeden onu sevmeye devam etmek yeterlidir…

Frankurt Okulu-Türkiye’den alınmıştır.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu