Arka Bahçemiz

Kusura bakma ama, dinini artık savunamıyorum baba…

İranlı yazar Ferdows Kazemi’nin babasına yazdığı mektup…

tehran-5474-87C5-3F5E

Sevgili babacığım,

Sen Allah’a ve onun peygamberi olan Muhammed’e inanıyorsun, bense inançsızım. Yirmi bir yaşlarındaydım onu kaybettiğimde. Aramız açıldı hatta seninle bu yüzden. Ne sen benim kararımı anlayabildin, ne den ben sana derdimi anlatabildim ama birbirimizi kaybetmedik.

Beni affetmesi için dualar ettin Allah’a, çünkü beni seviyordun. Çok dualar ettin bu yüzden ama benim affedilmeye ihtiyacım yoktu. Ben de seni her zaman kalbimde taşıdım, çünkü iyi bir insandın.

Şimdi kusuruma bakma benim ama, dinini artık savunamıyorum baba. Dindaşlarının döktükleri kanı açıklamakta zorlanıyorum.

“Peki ya Batı’nın döktüğü kan?”, diye soracaksın bana biliyorum.

Ona da cevabım aynı baba. Bunu açıklayacak kelimeleri de bulamıyorum. Batıyı bu konuda hiçbir zaman savunmadım, biliyorsun.

Demem o ki, şimdi sıra sende baba.

Dindaşlarının kardeş, bacı demeden döktükleri kana karşı çıkma sırası sende.

Gözlerimi kapattığımda, seni koltuğunda sessizce Kuran okurken görürüm hep.

Dudakların kıpırdar hep ama ne dediğin duyulmaz. Annem bir süre sonra yasaklamıştı sana sesli okumayı, biliyorsun. “Herkesi dilek ve dualarına ortak etmene gerek yok”, demişti. “Kendin için et.”

Hatırladığım kadarı ile, her gün okurdun.

Öyle tahmin ediyorum ki, otuz beş yıl içerisinde, din kardeşlerin IS (İslametische Stad) kurucularına karşı çıkmaya yetecek kadar bilgi sahibi olmuşsundur artık baba.

Babacığım,

Biliyorum ki, sen ve senin gibi binlerce insan şiddete ve kan dökmeye karşısınız.

Ama bu yeterli değil.

Yıllardır, günde iki kez okuduğun kitaptan bir işaret, bir delil istiyorum senden. O, artık ezbere bildiğin satırlardan bir şey oku bana. Olanlardan seni de sorumlu tutuyorum ben.

Senden bu sorumluluğu almanı ve dindaşlarının uyguladığı bu şiddeti Kuran’da yer alan bir sure ile kınamanı ve reddetmeni istiyorum.

Bana da sorumluluk düşüyor bu konuda. İnançsız bir insan olarak, ben de, dünyadaki haksızlıklara sonuna kadar karşı çıkmaya devam edeceğim.

Bu arada, seni teselli edecekse eğer, söyleyeyim.

Kan döken yalnızca senin dinin değil baba…

Nafiye Gölbaşı

Dünyalılar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu