Anasayfa / Arka Bahçemiz / Normal misiniz?

Normal misiniz?

İnsanlar dünyaya geldikleri andan itibaren, meşgul olma eylemini aramış ve kanunlar yapmış, dinler çıkarmıştır. İnsanlar bu toplum yasalarını kendileri koyup tapmışlardır. Tıpkı parayı bulup taptıkları gibi. Artık toplum yasaları bizi yönetmekte. Gelelim toplum yargıları ve normallik konusuna; Normal nedir? normal (1)

Normal değerleri saptamak için “anormal” derecede çok görüş ileri sürülmüş, bunlardan birkaçı aşağıda sıralanmıştır.

-Eğer kişinin kişisel özellikleri ve işlevsel görevleri arasında bir uyum ve yeterlilik varsa ruh sağlığı yerindedir. Söz konusu kişi kendi kendini, ya da toplumu rahatsız ediyorsa, anormalliğe işaret eder.

-Eğer insan bir iş ve aile sahibi olabiliyor, yasa ve ·sosyal kurallarla çatışmadan güçlüklerden sıyrılabiliyor ve zevki için olağan fırsatlardan yararlanabiliyorsa normaldir.

– Herhangi bir insanda belirgin klinik semptom yoksa normal kabul etmek gerekir. Yani hastalık belirti ve bulgusu vermediğiniz sürece normal olarak değerlendirilebilirsiniz.

Sağlık genel anlamda fiziksel, ruhsal ve sosyal bir iyilik halidir, sadece hastalığın yokluğu anlamına gelemez. Normallik ile sağlık eş anlamlı değildir. Normallik istenen bir şey değildir. Normallik, yaratıcı düşüncenin olmaması ile eşittir. Yaratıcılık kişiyi diğerlerinden ayıran birşey ortaya koymasıdır. Normallik için uğraşanlar, belli bir psişik dengeyi korusalar bile yaratıcı olmayanlardır.normal

Bir toplumun üyelerinin kafa yapılarında aldatıcı olan şey, benimsedikleri görüşlerin “herkesçe geçerli sayılan” görüşler olmasıdır. Büyük bir saflıkla insanlar, çoğunluğun belli bazı fikirleri ya da duyguları paylaşmasının, o fikir ve duyguların doğruluğunu kanıtladığına inanırlar. Hiçbir şey bundan daha yanlış olamaz. E .Fromm

Neler normaldir? Sırıtmak, kandırmak, dalga geçmek, övünmek, hırslanmak, sözünde durur gibi yapmak normal midir? Kıskanmak, öfkelenmek, bağırıp çağırmak, içinden geldiği zaman şarkı söylemek patolojik midir? Kazık atmak, hava atmak, bakış atmak, dalga geçmek normal; kapris yapmak, aşk yapmak, keyif yapmak anormal midir? Reddetmek, zıplamak, hoplamak, fırlamak, kendi kendine konuşmak sağlıksız mıdır? Ağlamak, çocuklaşmak, yardım etmek, düşünmemek, altta kalmak, otlanmak, mızlanmak, nazlanmak, diklenmek, bitlenmek hangi gruba girer? Bu işi kim bilir? Bilenler normal midir? Normal var mıdır? Yoksa yok mudur? Bunları düşünmek anormal midir?

JJ. Rousseau insanın doğuştan itibaren toplum ile bir sözleşme yaptığından bahseder. Ancak günümüzde birey ve toplum arasındaki bu sözleşmenin, sadece tek taraflı uygulanır hale geldiğinden söz etmek, ukalalık olmasa gerek. Birey topluma uymak ve yaptığı sözleşmenin kurallarını yerine getirmek için, bütün varlığıyla savaşırken (kimi zaman varlığı ile ters düşerek) toplum bireye ısrarla uymuyor, aksine kendini oluşturan bireylere karşı tavır alıyor. Aynca elindeki sınırsız gücü kullanarak, bireyleri kendine uymaları için zorlamakta. Toplum zorla getirdiği kısıtlamalarla içgüdüleri sürekli engelliyor, yasaklar koyuyor ve bu yasaklara “günah, ayıp, anormal” gibi önemli isimler veriyor. Birey ise, kendi inançlarını, sevgilerini, özgürlüklerini feda ederek, toplumun kölesi olmaya çanak tutmaya pek meraklı!

Sözleşmeyi fesh etme zamanı geldi de geçiyor bile!

Bu yazı Şizofrengi dergisi 4. sayıda yazılan “Normallik Üstüne”adlı makalden alıntılanmıştır.

Dünyalılar 

Rastgele Haber

consumption-tüketim

Tüketmek İçin Üretmek

Kapitalizm, sınırsız büyüme, sınırsız genişleme dinamiğine ve eğilimine dayalı işleyişe sahip bir sistem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir