Arka Bahçemiz

Öteki Çocukların Bayramları

11173510_10153298482559489_1540572833_n

Ah Berkin Elvan; çocuk bayramında temsili olarak dahi olsa cumhurbaşkanı göreydik seni keşke. Yurdumuza sulh geleydi temsili olarak; senin bir gülüşünle meydanlar çocukların, emekçilerin, kadınların, LGBTİ’lerin olaydı.

Ah Ceylan Önkol; 23 Nisan’da temsili olarak dahi olsa başbakan göreydik seni keşke. Irkçılıklar, nefret suçları nihayetleneydi temsili olarak; yanı başında kuzucuklarınla tabiat ananın dilinden konuşaydın da HES’ler duraydı, mayınlı araziler ekinli topraklara dönüşüvereydi.

Ah Uğur Kaymaz; bugün temsili olarak dahi olsa meclis başkanı göreydik seni keşke. Cümle yasalar özgürlüğe süzülüvereydi temsili olarak; bir bakışınla kavuşaydı hasta mahpuslar çocuklarına, çocuk mahpuslar baba evine, ana kucağına doluşuvereydi.

Ah Serap Eser; bu nisan sabahı temsili olarak dahi olsa milletvekili göreydik seni keşke. Bir önergenle işçi cinayetlerinin, emek sömürülerinin, katliamların önüne geçileydi temsili olarak; cümle diller, cümle kültürler, cümle halklar kardeşliğe büyüyüvereydi.

Ah evsiz çocuklarımız, sokaklardaki yavrucaklarımız, çocuk işçilerimiz… Temsili olarak dahi olsa mecliste siz bulunaydınız keşke, vicdanın hükmü geçeydi temsili olarak; bir dayanışmayı dirilteydiniz de ne zenginlik kalaydı bizim ellerde, ne de yoksulluk.

Ah mahpus körpeciklerimiz! Siz ki tacizlerden, ötekileştirmelerden, kıyımlardan geçensiniz; temsili olarak dahi olsa sizin bayramınız olaydı keşke bu bayram…
Ölü çocuklarımızın yürecikleri yerde kalmayaydı keşke temsili olarak dahi olsa!

Temsili olarak dahi olsa, bugünün yoksul çocukları: yarının fişlenen, işsiz kalan, ucuz işgücü olmaları reva görülen, yok sayılan yetişkinleri olarak yaşamak zorunda kalmayaydı.

Ah bizim çocuklarımız, can şenliklerimiz, can garipliklerimiz! Ankara Kalesi’nde uçurtma uçurandır onlar yoksul ve namuslu, tramvaya asılı giden bir buruk ıslıktırlar İstiklal’de, Diyarbakır surlarında bir ölgün oyun, Hakkari sokaklarında taş kesilen bir oyuncak, Çukurova’da mevsimlik bir solgun düş pamuklar içine sarılı…

Yoksulluklar, ayrımcılıklar, sömürüler ayan beyandır yurdumuzda; sulh, vicdan ve emek ise temsili…

Talanlar, katliamlar, ötekileştirmeler gözümüzün önünde, canımızın içindedir vatanımızda; eşitlik, dayanışma ve empati ise temsili…

Berkin’in bayram diye duyumsadığı özgür zamanlara bayram deriz biz; ötekileştirilen çocuklarımızın huzurlu olduğu günlerde bayram ederiz. Öteki çocuklarımız bayram etsinler diyedir alın terimiz, bilincimiz ve emeğimiz.

Ah can parçalarımız, biriciklerimiz… Bayramlar size ne de yaraşır; bayram hazırlığı belleyin e mi isyanımızı, direnişimizi, mücadelemizi…

Ergür Altan (erguraltan@gmail.com)

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu