Arka Bahçemiz

Piramidin Tepesine Taş Taşımaktan Yoruldunuz mu?

Sabah bu sesle uyandım. Usta başlarının haykırışları kadar gür olsa da annemin sesi gibi titreşimlerinden şefkat damlayan bir tonlamayla söylendi ya da ben öyle sandım. Yataktan sıçrayarak uyandım. Hemen çevreme bakındım. Kimseler yoktu. Rüya görmüş olduğumu düşündüm. Tekrar uyumaya çalıştım. Yatakta kıvrandım, durdum. Bir türlü tekrar uyuyamadım. Rüya görmemiş olsam bile aklım oyun oynuyor olmalıydı. Yüceler yücesi Ra’nın bir an önce Duat’an gelmesi ışıltılarını ruhuma damlatıp günahlarımı affetmesi ve aklımı koruması için dua ettim. Tamam, her Ra’nın günü erkenden yola koyulup gün boyu Piramide taş taşımaktan kendime itiraf edemesem de yorulmuştum. Yorularak yeterince günaha giren aciz ruhum şimdiye değin piramidi terk etmeyi hiç düşünmedi. Bu ses bir rüya değildi. Benim zihnim de böylesi sözler uyduracak kadar günahkâr değildi. Bu olsa olsa bilge Manetho’nun dediği; zamanın içinde hareket edebilen kutsal insanların önemli sözlerinden birisi olmalıydı. Geçmişten geleceğe ya da gelecekten geçmişe akarken yatağımın önünden geçmişti. Bu belki de bir işaretti. Evet ben, PİRAMİDİN ÜSTÜNE TAŞ TAŞIMAKTAN YORULDUM.

Ve belki de bu ilahi sese kulak verip BIRAKMALIYIM! Gerçekten bunu yapabilir miyim?

Herkes ben kendimi bildim bileli piramide taş taşıyor. Tanıdığım herkesin yaptığı işi yapmayı bırakması zor.

Piramide taş taşımayı bıraktığım için tanıdığım herkesin gözünde işe yaramaz tembelin birine dönüşebilirim ki böyle bir sıfatı kaldırmak zor.

Ömrüm boyunca piramide taş taşıdım, bu saatten sonra başka bir iş yapmak zor. Piramide taş taşıdığım için karnım doyuyor açlıktan ölmeyi göze almak zor.

Atalarım öldükten sonra firavuna imanla hizmet edip, piramit inşaatında çalıştığım için, öldükten sonra o kutlu günde Firavun Mikerinos’la beraber savaşın olmadığı, keyif ve zevk û sefayla dolu o ışıklı dünyada uyanacağım anlatıldı. Piramitte taş taşımayı bırakmak yeniden dirilmeye inanmaktan vazgeçmek anlamına gelir ki bu yaştan sonra inancımdan vazgeçmek zor.

Kutsal bir işi yarım bıraktığım için toplum düşmanı, günahkar diye yaftalanırım ki dinsizin, firavun karşıtı bir adam olması zor. Yani zor çok zor.

Ama ben PİRAMİDİN ÜZERİNE TAŞ TAŞIMAKTAN YORULDUM…

Miraz RÛSPÎ

Daniel QUİNN Medeniyetler ötesi kitabından…

http://mirazruspi.blogspot.com.tr/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu