Arka Bahçemiz

Her şeyden nefret eden insanlara açık mektup

İnternetteki her şeye pek de düşünmeden, olur olmaz yorum yapan sevgili her şeyden nefret eden kişi bu mektup sana…

Merhaba,

Az önce internette birinin yaptığı bir şeye olumsuz bir yorum yaptığın için buradasın. Belki de bir şeyler üreten birisi hakkındaydı yorumun. Bu yüzden seninle bir saniye konuşmak istedim. Daha da önemlisi sana çok önemli bir soru sormak istiyorum.

İşte o soru: Ne yapıyorsun?

Sana neye neden inandığını sormuyorum. Lütfen bunu anla. Sana aslında zamanını ve kelimeleri ne yaparak harcadığını soruyorum. İnternete girdin ve fikrini belirttin. Bir şey olması gerekenden kötü; sana göre.

Tamam. Peki, neden olduğunu açıkladın mı? Beğenmediğin şeyi düzeltmek için herhangi bir şey önerdin mi?

Bu noktada bir şeyleri daha iyi hale getirmenin senin işin olmadığını düşünüyor olabilirsin. İstediğin, yorum yaptığın bu şeyin berbat olduğunu insanların bilmesi sadece.

Tamam. Peki neden?

Gerçekten, gerçekten bunu bir düşün. İnsanlara bir şeyin berbat olduğunu tam olarak niçin söylüyorsun? Onları bunu almamaları için uyarmak istediğinden mi, yoksa tiyatroda izlemesinler diye mi, ya da yememeleri için mi? Sen karışmazsan insanlar zarar mı görecek? Tehlikeli mi bu şey? Eğer öyleyse, lütfen bunu okumayı bırak ve insanlara yardım etmeye geri dön.

Ama. Eğer sadece insanları bir şeyleri beğenmekten kurtarmayı umuyorsan lütfen şunu düşün:

İnsanlar tamamen farklı şeylerden hoşlanabilirler.

Mesela, bir Wendy’s’e girip, içeride hamburger yiyen insanlara bakıp, hamburgerden nefret ettiğini söyler misin onlara? Sanıyorum yapmazsın.

Peki neden internete girip insanlara gerçekten sevebilecekleri bir şey hakkında ne düşündüğünü söylüyorsun? Konuya biraz daha yaklaşayım, neden onlar sormadan söylüyorsun? Konuya geleyim, neden bunu senin beğenmediğin o şeyden insanların hâlihazırda hoşlandığı bir yerde yapıyorsun?

Bunun hakkında bir tahminim var ve çok da mantıksız değil. Söylediğin şeyi sadece ilgi çekmek için söylemiş olabileceğin ihtimalini düşünmeni istiyorum.

Lütfen kırılma. Pek çok açıdan, ben de bu yazıyı ilgi için yazıyorum. İlgi yararlıdır. Hatta bazen kârlı da olabilir. İlgi çekmeye çalışmak her zaman kötü değildir.

Ama.

Bu sefer bunu başkasının üstünden yapmaya çalıştın ve çok yüksek ihtimalle bir geri zekâlı durumuna düştün. Yaptığın olumsuz yorumu destekleyen yüzlerce insan olsa bile, yine de geri zekâlı gibi göründün. Bundan çıkış yolu yok. Sen Timmy’nin çantasını seçtin; böylelikle sınıfın geri kalanı senin havalı olduğunu düşünecekti. Fakat sen ve negatif yorumun için üzgünüm ki burası üçüncü sınıf değil. İnternet giderek daha da zekileşiyor. Kültürümüz toleransa daha meyilli hale geliyor. Senin yorumuna benzer yorumlar artık kabul edilir değil.

Belki senin için sadece dalga geçtiğin bir şeydi fakat birisi bir şey üretti. Ve insanların hoşuna gitmesi için bir şey ortaya çıkarmayı denerken çok çalışmış olma ihtimali de yüksek. Hatta yaptığı şeye gelen gelişi güzel yorumlar yüzünden moralinin bozulması ihtimali daha da yüksek.

Bu, şu yüzden önemli:

Bir şeyleri seviyorsun. Kötü şeyleri yok etmeyi deneyip, sadece hoşlanılacak iyi şeylerin kalmasını isteyecek kadar seviyorsun hatta. Yaptığı şeye olumsuz bir yorum yaptığın kişi de bir şeyleri seviyor. İşte bu yüzden bir şeyler üretiyor.

Bu yüzden.

Bırak denemeye devam etsinler. Sen de bunu onlara verebileceğin en destekleyici ortamda yapmasına izin ver. Sana olacakları söyleyeyim; yaptığı şeyler daha iyi olacak ve senin sevebileceğin daha çok şey ortaya çıkacak. Bu, seni olumsuz bir yorum yaparak alacağın ilgiden mahrum bırakacak ama buna değecek. Söz veriyorum.

“İSTEDİĞİM HER ŞEYİ SÖYLEYEBİLİRİM BU ÖZGÜR BİR İNTERNET” diye düşünüyor olabilirsin. Son derece haklısın da. Söyleyebilirsin. Fakat söylememen gerektiğini düşünmeni istiyorum. Bir alışveriş merkezine gidip gördüğün herkese komşunun ne kadar çirkin olduğunu düşündüğünü de söyleyebilirsin, bildiğim kadarıyla bunda yasaya aykırı hiçbir şey yok. Fakat söylememelisin.

Bu yüzden, lütfen içindekini yapıcı ve özverili tutmak için elinden geleni yap ve neler olacağını izle.

Senelerdir insanlar internette işlerin böyle olduğunu, internetin doğasının bu söyleyerek bu duruma katlanıyor. Fakat hep böyle olacak değil.

Şöyle olacak.

Sene 2014. İlgi çekmek için oldukça fazla yöntemimiz var bugünlerde. Pugınla bir selfie çek. Bir ilgi çığının altında kalacaksın. İhtiyacını olan ilgiyi başkalarının üzerinden almak ya da süreçte başkalarını veya fikirleri incitmek zorunda değilsin.

Berbat olduğunu düşündüğün şeyden daha iyisini yapabileceğini ya da daha iyisine sahip olduğunu düşünüyorsan, onu internete koy. Bunun kibirli ve iğrenç olduğunu düşünebilirsin; fakat aslında bir şeye çamur atıp ortadan kaybolmaktan daha kötü değil. Çünkü rekabet bir şeyleri ilerletir. Üstüne üstlük, tıpkı çamur attığın insanın yapmış olduğu gibi kendini eleştiriye açarak eşit bir durum yaratmış olursun. O kişi zaten senden önde. Onlar kendilerini ortaya koydular. Ya aynısını yap ya da davranışlarının saygılı ve yapıcı olması için özen göster. Öteki türlü olduğunda sadece engelleyici olursun.

Böyle daha iyiye gidilir. Biz bu şekilde daha iyi oluruz.

Yazan: Darin Ross

Çeviri: Birce Altay

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu