Arka Bahçemiz

Siz Şimdiye Değin Hiç Hesap Vermediniz

Kuş kaşlı çocuğu özgürlüğe uçan kanatlarından vurdular…

berkin

Siz, şimdiye değin hiçbir ölümün, hiçbir işkencenin hesabını vermediniz. Siz şimdiye değin, dosyaları bir bir yangından mal kaçırırcasına kapattınız. Soruşturmalara gizlilik kararı koydunuz. Katillerinizi, tetikçilerinizi korudunuz. Ne Ceylan’ın dağılan bedeninin, ne Uğur’un bedenindeki 13 kurşunun ne Berkin’in kafasındaki gaz kapsülünün ne de Ali İsmail’e atılan tekmenin hesabını verdiniz. Hrant’ın ve yüzüncü yılında Ermeni soykırımın atalarınıza bok sürmemek adına hesabını vermediniz. Özrünüz sizin olsun, hiçbiri bir daha yaşanmasın.

İşkence tezgahlarından geçirdiniz, asit kuyusuna attınız. Gözaltında katlettiniz, toplu mezarlara gömdünüz. Annesini evladını bekler koydunuz. Hiçbirinin hesabını vermediniz, veremezsiniz.

Siz, sokak ortasında kurşunlanan kadınların hesabını vermediniz. Tecavüzün, şiddettin, cinayetin hesabını vermediniz.

Eşcinsel olduğu için babası tarafından öldürülen Ahmet Yıldız’ın hesabını vermediniz.

Siz, ölüm akan Ergene Nehri’nin hesabını vermediniz. Siz zehirlediğiniz toprağın ve havanın hesabını da vermediniz.

Siz henüz kendinize de kafasını kesip, bedenini doğrayıp, iliğini emdiklerinizin hesabını vermediniz. Bir buzağıyı annesinden ayırıp çaldığınız sütün hesabını vermediniz, üstünüzdeki deri ceketin, tabağınızdaki esaretten gelen yumurtanın hesabını vermediniz. Sirklerde işkence ile eğitilen canlılara attığınız kahkaların, yunusların intiharlarının hesabını vermediniz.

Cezaevinde büyüyen Atipik otizmli bir çocuğun geleceğini çalmanın hesabını vermediniz. Siz Poyraz Ali’nin gözlerine, Berkin’in gözlerine, bir ineğin gözlerine, bir kuzunun gözlerine, bir tavuğun gözlerine, bir balığın gözlerine gözlerinizi kaçırmadan bakabilir misiniz?

Siz nükleer santrallerin hesabını veremezsiniz, kestiğiniz ağaçların, ağlattığınız çocukların, mezbahalardan yükselen acı bağırtıların hesabını vermediniz, kendiliğinizden de veremeyeceksiniz.

Siz diğerleri de, sokak ortasında dövdüğünüz “orospunun” hesabını vermediniz. Özeleştrisini vermediniz. Unutmadım, unutmadık. Bekliyoruz.

Ya hep birlikte ya hiçbirimiz…

Düzeltme: On’lar ki yalnız öldürmeyi bildiler. Öldürerek kendilerini var ettiler, yoktanlardı. Yaşatmaya dair hiçbir gereç yoktur ellerinde, dillerinde, tarihlerinde. Berkin için adalet talep edenleri de öldürdüler.

Dicle (yasamakhayatadegdirir.wordpress.com)

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu