Arka Bahçemiz

Soğuk savaşın sırları: MK Ultra Zihin Kontrol Projesi

İnsan psikolojisi çok hassas bir mekanizmadır, kimya deneyi yapar gibi bu mekanizma ile oynadığınızda kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. 1950-1960 arasında Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) tarafından başlatılan MK Ultra adlı projede olan tamda buydu.mk-ultra2

Projenin amacı insan zihnini ve davranışlarını kontrol etmenin yollarını bulmaktı. 44’ü üniversite olmak üzere toplamda 80 enstitünün ortak olarak yürüttüğü bu projede, CIA’in toplam bütçesinin %6’sı kullanılmıştır. Uzun bir süre gizli tutulmaya çalışılan bu proje, 1977 senesinde Bilgilendirilme Özgürlüğü Yasası’nın çıkarılmasıyla toplamda 20.000 belgenin açığa çıkarılması sayesinde öğrenilmiştir. Temmuz 2001’de ise deneylerle ilgili gizli kalmış tüm bilgiler halka arz edilmiştir.

1955’te yazılmış bir belgede, deneylerin amaçları şu şekilde sıralanmaktadır:
 1. Halkın gözünden düşülmesine neden olacak kadar mantıksız düşünmeyi ve düşüncesizliği tetikleyen maddelerin geliştirilmesi.
 2. Mantıklama ve algılama süreçlerini yavaşlatan maddelerin geliştirilmesi.
 3. Kullanıcının daha hızlı veya yavaş yaşlanmasına neden olacak maddelerin geliştirilmesi.
 4. Alkolün etkilerini tamamen silecek bir ilacın geliştirilmesi.
 5. Kamuflaj ve taktik amaçlı, bilinen hastalıkların tüm belirtilerini yaratan; ancak istendiği zaman durdurulup bu etkilerin geri dönebilmesine neden olan ilaçların geliştirilmesi.
 6. Geçici veya kalıcı beyin hasarı ve hafıza kaybı sağlayan ilaçların geliştirilmesi.
 7. Baskı, işkence ve hayati ihtiyaçlara olan direnci arttırıcı ilaçların geliştirilmesi.
 8. Kullananın o anda ve öncesinde olan olayları kalıcı ya da geçici olarak unutmasına neden olacak maddelerin geliştirilmesi.
 9. Şok ve kafa karışıklığını geçici ya da kalıcı, kısa ya da uzun vadede yaratabilecek maddelerin ve fiziksel yöntemlerin geliştirilmesi.
 10. Bacakların felç olması veya akut kan yetmezliği gibi fiziksel yetersizlikleri anlık olarak yaratabilecek ilaçların geliştirilmesi.
 11. Vücutta su kabarcıkları yaratabilecek kimyasalların geliştirilmesi.
 12. Bireyin davranışlarını, arzu edilen bir diğer bireye bağımlı kılacak şekilde değiştirecek ilaçların geliştirilmesi.
 13. Sorgulama mekanizmalarını iptal edecek, mantıksal düşünmeyi engelleyecek ilaçların geliştirilmesi.
 14. Hırsı azaltacak ve genel çalışma verimliliğini düşürecek ilaçların geliştirilmesi.
 15. Görüş, duyma, vb. duyusal becerileri köreltecek ilaçların geliştirilmesi.
 16. Sonrasında kalıcı hafıza kaybı yaratan, ani bayıltma işlemini yapabilecek ve yiyeceklere, içeceklere, havaya karıştırılabilecek bir ilaç geliştirilmesi.
 17. Belirli bir fiziksel aktivitenin yapılmasını tamamen engelleyecek bir ilacın geliştirilmesi.
Tüm bunları test etmek ve geliştirebilmek için CIA deneylerinde yüksek dozda LSD, barbiturat IV, amfetamin IV, temazepam, eroin, morfin, MDMA, meskalin, psilocybin, scopolamin, marijuana, alkol, sodyum pentotal ve ergin gibi sayısız bağımlılık yapıcı, halüsinojen ve uyuşturucu madde kullanmıştır. Denek olaraksa zihinsel hastalıklı olan insanlar, mahkumlar, ilaç bağımlıları, fahişeler, askerler kullanılmış, bunlar durumları veya mesleklerinden ötürü tehdit edilerek karşı koymaları engellenmiştir.
Tamamen yasadışı ve etikdışı olan bu deneyler sonucunda çok sayıda insanın akıl sağlığı kalıcı olarak bozuldu. CIA blgelerin çoğunu yok ettiği için kesin rakam bilinmemekle baraber projenin birçok ölümden de sorumlu olduğu düşünülüyor. ABD ordusunda biyolojik silah uzmanı olan Frank Olson’un ölümü de bunlardan biri. 1953 yılında rızası olmadan LSD verilen Olson birkaç gün sonra kaldığı Pennsylvaina Oteli’nin 13. katından atlayarak intihar etmişti. Sonrasında ortaya çıkan gerçeklere göre, Frank Olson içtiği portakal likörünün içine, kendisinden habersiz olarak CIA ajanları tarafından LSD maddesi konulmuş ve Olson LSD’nin etkisi altındayken kaldığı otelin 13. katından atlamıştır.
Ortaya çıkan belgelerden sonra CIA, projeye 1973 yılında son verdiklerini ilan etmiştir.
Kaynaklar:
tr.wikipedia.org/wiki/MKUltra_projesi
www.evrimagaci.org
www.livescience.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu