Arka Bahçemiz

Kafamın İçinde Uçuşan Sorular

Sizlere birkaç sorum olacak…

sorular

Özünde işçi sınıfı ya da genel anlamda sınıflar ne zaman ortaya çıktı, bu ortaya çıkış bir olgu muydu yoksa zorlama mı? Bugün insanlığın geldiği nokta, teknolojik gelişmeler, uzay araştırmaları, robotlar, insan ömrünün uzaması, hastalıklarla mücadele, ürün ve hizmet çeşitliliği kapitalizmin sonuçları mı yoksa insanlık birikiminin genel sonuçları mı?

Anne ve babamızı seçemiyoruz öyle değil mi? Dinimizi, ülkemizi, yönetildiğimiz sistemi seçemiyoruz. Peki tıpkı bizim gibi seçme şansı olmadığı halde kendini bir sistemin içinde bulan ve bu sistemin gereklerini ve oyuncaklarını kullanarak bir noktalara gelen bir bireyi (bu birey bir patron, medya uzmanı, reklamcı olsa) ne kadar eleştireceğiz. Sorun onun birilerini sömürerek ‘başarması mı’ yoksa onun başarısını sağlayacak ortamı yaratan sistem ve sürecin kendisi mi? Düşman kim? Herkesin hırsızlık yaptığı bir ortamda hırsızlık yapmamak mı doğru olan? Etik, dürüstlük, namuslu, adaletli olmak nedir? Ne zaman ortaya çıktı?

Hepimizde bir sistem ya da kapitalizm eleştirisi almış başını gidiyor, peki ama bu sistemin yerine ne koyacağız nasıl bir sosyal yapı inşa edeceğiz, bu sosyal yapıyı inşa ederken kapitalizmin araçlarından istifade edecek miyiz? Nasıl?

Mesela 3. köprüye ölümüne itiraz edip yapıldıktan sonra üzerinden geçecek miyiz? Ya da nükleer santrallerin kurulmaması için günlerce açlık grevi yapıp sonra bu santrallerde üretilen elektrikle aydınlanacak mıyız?

Robotlar, insanlık tarihi açısından değerlendirdiğimizde çok çok kısa bir süre sonra hayatımıza tamamen girecek, robotların gelmesi işçi sınıfının ortadan kalkması anlamına mı geliyor, robotlar hayatımızı ve sosyal yapıyı nasıl değiştirecek, robotlar neden geliyor?

Bu soruları hayal edemeyeceğiniz kadar çoğaltabilirim. İçlerinden bazılarına cevaplar verebiliyorsunuzdur ama çoğuna cevabınız olmadığına eminim, aslında benim de tam olarak yok. İşte sizlere diyorum ki gelin soruların cevaplarını birlikte bulalım.

Eğer bunların cevapları yoksa yaşamı nasıl anlamlandıracağız, neyin üzerine inşa edeceğiz, geleceği nasıl kurgulayacağız? Bu soruların cevaplarını bilmiyorsak hala nasıl araştırmadan durabiliyoruz, uykularımız nasıl hala kaçmıyor? Hala nasıl kılımızı bile kıpırdatmıyoruz? Alın işte bir soru daha çıktı bu cümleden. Bunca soruya ve soruna rağmen kılımızı kıpırdatmadan durabilmemize neden olan şey nedir?

Deniz KARTAL

14.02.2013

www.dunyalilar.org

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu