Arka Bahçemiz

Tarihin En Barbar Devleti Kim?

Tarihin En Barbar Devleti Kim? 

Barbar Amerika

Benim için bu sorunun cevabı Amerika’dır ama bunu söylerken Amerikan halkını da kastediyoruz. Dünyaya yaptıklarına bir bakın. Afganistan’da, Ortadoğu’da (hele Irak’ta yaptıkları ve bundan sonra yaşanacak olanlar), Afrika’da, Türkiye’de, Kore’de, Küba’da, Balkanlar’da, Vietnam’da, Suriye’de, Libya’da, Mısır’da ve sıradaki diğer ülkelerde. 

Yalnızca masum insanları öldürüp arkalarında yüzlerce yıl sürecek nefret tohumları bırakmıyorlar, gittikleri yerlerde yaşamı ve kültürleri topyekün yok ediyorlar. Tarihi hazineleri, insanlığa mal olmuş kültürel varlıkları, insanlık tarihinin binlerce yıllık birikimini belgeleyen kütüphaneleri yağmalıyor ve yakıp yıkıyorlar. Üstelik bunu 21. yüzyılda yapıyorlar.

Bir yandan Türkiye gibi yavşaklaştırılmış ortaklarla birlikte kimi ülkelere demokrasi ihraç etmeye kalkarken diğer yandan ‘çok çok yüksek demokrasi ülkesi Suudi Arabistan’la’ tarihin en büyük silah anlaşmasını yapıyorlar, bir yandan İsrail’i azgın bir köpek gibi zincirleri kendilerinde olmak koşuluyla etrafa salıyorken, diğer yandan bölgedeki tüm ülkeleri tam gaz silahlandırmaya devam ediyorlar. Yeryüzündeki tüm ülkeleri kendi ülkelerine ve yeryüzündeki tüm yaşamları Amerikan tarzı vahşi kapitalist ve yobazca tüketim üzerine kurgulanmış sığ  yaşama uyarlamaya çalışıyorlar. Doğa üzerinde yarattıkları tahribat belli noktalarda geri dönülemez boyutlara ulaştı ama doymuyorlar, doymuyorlar, doymuyorlar…

Bu cümlelere, ‘bir ülkenin tüm insanlarını genelleyemeyiz ve tüm halkı suçlayamayız’ eleştirisi gelebilir.

Devletleri oluşturan, iktidarları, hükümetleri seçen içindeki halklardır. Egemen kapitalist sistem özellikle medya ve sermaye gücünü kullanarak halkları hipnotize ediyor ve elini kolunu bağlıyor olabilir ancak yine de vicdanların körelmesi sorgulanmaktan kurtulamaz.  Durumu şöyle özetleyebiliriz. “İktidarına bak halkını al”. Amerikan halkı kendi çıkarlarını dünyanın tüm değerlerinden üstün gördü, insanların ölmesi onlar için yalnızca birer istatistikti ta ki altlarındaki zeminin yavaş yavaş kaymaya başladığını hissedene kadar. Şimdi aralarından bazıları derin uykularından uyanmaya, wall street’i işgal et vs. gibi eylemlerle yeniden insan olduklarını hatırlamaya başladılar. Ama iş işten çoktan geçmiş oldu, milyonlarca insanın hayatına ve doğanın mahvolmasına sebep oldular. İçlerinde elbette iyi insanlar vardır ama ben genel anlamda tüm Amerikan halkını suçlamaktan kendimi alamıyorum. Bugüne kadar hep başkaları bedel ödedi, biz bedel ödedik şimdi bedel ödeme sırasının onlarda olduğunu düşünüyorum. Tarih ve Doğa Ana başka barbarlar yaratma pahasına da olsa bu bencil insanlara dersini verecek diye umut ediyorum.

Deniz KARTAL

05.09.2013

Dünyalılar

Uyan Amerikalı Sabah Oldu!!! Başlıklı yazı için

https://dunyalilar.org/uyan-amerikali-sabah-oldu.html

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu