Arka Bahçemiz

Umudu Paylaşmak

Bir hastahane odasını iki kişi birlikte, yanyana yatakları paylaşıyorlardı. Hastalardan birinin, öğlenleri bir saat kadar yatağında oturmasına izin veriliyor ama diğeri ise ağrılarından dolayı hiç kıpırdayamıyordu.

İki hasta zamanla arkadaş olmuşlardı. Tüm gün boyunca sohbet ediyorlardı. Ailelerinden, evlerinden, işlerinden, askerlik anılarından, gezdikleri yerlerden, her telden…

Oturmasına izin verilen adamın yatağı pencerenin kenarında idi. Öğlenleri oturduğu zamanlarda, yanında ki yatakta yatan arkadaşına pencereden dışarı baktığında gördüğü şeyleri anlatıryordu.

hospital window

Zamanla bu anlatıları arkadaşının hayatını aydınlatan anlar olmaya başlamıştı. Arkadaşı anlatıyor ve yatmak zorunda olan adam dinledikçe dışarıda yaşananları zihninde yaşatıyordu.

“Pencerenin dışında güzel bir park var, hemen dibinde de bir göl. Parkta çocuklar oynuyor, sevgililer dolaşıyor. Gölde yüzen kuğular, ördekler var. Gökyüzü masmavi…”

Günler, aylar böyle geçti ve birgün su getirmek için odaya giren hemşire, pencere kenarında yatan adamı, yatağında cansız olarak buldu. Uykusunda huzur içinde ölmüştü.

Aradan bir, iki gün geçmişti ki duvar kenarında yatan adam, hemşireden yatağını pencere kenarına taşımasını rica etti. Hemşire bu isteği yerine getirdi ve hastasının rahatını temin ettikten sonra odayı terk etti.

Zorla, acı ile yatağında biraz doğruldu hasta adam, dışarıda yaşanan ve uzun zamandır özlemini çektiği gerçek dünyayı bir kerede kendi görmek istedi. Ancak pencereden dışarıya baktığında sadece bir duvar gördü. Gri, bomboş bir duvar.

Odaya giren hemşireye durumu anlattı, parkı sordu, insanları…

Hemşire üzüntüyle gülümsedi. “Arkadaşınız kördü ve o bu duvarı bile asla görememişti. Belki de sadece sizi hayata bağlamaya çalışıyordu.”

Kendi durumumuz ne olursa olsun, başkalarını mutlu etmenin insana verdiği keyif ayrıdır. Paylaşılan acı yarıya iner ama paylaşılan mutluluk iki katına çıkar. Eğer kendinizi zengin olarak hissetmek istiyorsanız, paranın satın alamadığı ve sahip olduğunuz şeyleri düşünmeniz yeterlidir.

Çeviri: Sibel Çağlar

Kaynak:http://truthseekerdaily.com

Dünyalılar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu