Pembe giyen sert kadınlar, Gulabi Gang (Pembe Çetesi)

Hindistan’ın Gulabi Gang – Pembe Çetesi’ ile tanışın – Değişim için Kadın Aktivistlergulabi_gang_pembe_çete

 

Her ne kadar günlük bazda adaletsizlikle karşılaşsanız da en son ne zaman bir yabancının durumuna müdahale edip değiştirme kararı verdiniz? Gerek sosyal kınanma korkusu gerekse nasıl bir değişim yaratabileceğine dair kafa karışıklığı nedeniyle, çoğu kişi bu baskılayıcı durumları (evsizlik, açlık, savaş suçları gibi) görmezden gelmeyi seçiyor ve ‘güvenlik’ zannettikleri rahatlığın içinde yaşıyorlar. Ancak hiç kimse, hiçbir şey yapmazsa, bir başkasının adım atmasını beklerse, asla hiçbir şey elde edilemez ve değiştirilemez.

Bu yüzdendir ki, Hindistan’daki bir grup taşralı kadın bütün dünyaya ilham kaynağı olmuştur. Kadınların kocaları tarafından istismar edilmelerini, çocukların evlilik için satıldıklarını veya şirketlerin fakir nüfusların hayatlarını mahvetmelerini görmekten bıkıp, bir değişim amacı yaratmak odağıyla bir araya geldiler. Şiddet içeren yöntemlere karşı olmadıklarından, onlara ‘Gulabi Gang’ (Pembe Çetesi) denilmiştir.

Çoğunlukla kadınlardan oluşan, bu yasadışı kanun uygulayan kadınlar, ilk olarak Hindistan’ın kuzeyinde yer alan Uttar Pradesh, Bundelkhand’da ortaya çıkmıştır ancak şimdilerde Kuzey Hindistan boyunca etkindirler. Kendilerine yardım edemeyecek olanlara yardım etmek için devreye giren bu kadınlar yüksek oranda saygı kazanmışlardır ve hatta medya tarafından da olumlu resmedilirler.

Parlak, pembe giysileri içindeki bu kadınlar sıklıkla ataerkil kültürü, katı kast bölünmelerini, aile içi şiddeti, çocuk işçiliğini ve başlık parasını protesto ederken görülürler.

Gulabi Çetesi, 2006 yılında Sampat Pal Devi (Phulan Devi) tarafından kurulmuştur. O zamandan beri 20,000’den fazla üyeye ve Paris’te bir bölgesel derneğe sahip olacak şekilde büyümüşlerdir. Kendini 5 çocuğuna adamış bir anne, eski devlet sağlık çalışanı ve eski çocuk gelin olan Sampat, bu grubu yaygın aile içi istismar ve kadına karşı şiddet içeren diğer davranışlara karşı kurmuştur. Bir adaletsizlik görmüş ve bununla ilgili bir şey yapmaya karar vermiştir.

Çetenin mütevazi kökenleri sizi aldatmasın; bu kadınlar geri adım atmıyor ve kadın haklarını şiddetle koruyorlar. Gulabi Çetesinin istismarcı kocaları ziyaret edip, bu tacizi durdurmamaları halinde onları bambu çubuklarla dövmeleri sık rastlanan bir durum. 2008’de çete, bir elektrik idaresine girip, rüşvet almak için kestikleri elektriği zorla açtırdılar.

Kadınlar kendilerini tipik bir çete gibi düşünmüyorlar. İnternet sitelerinde belirtildiği gibi ‘Bizler kelime manasıyla bir çete değiliz, biz adalet için çeteyiz.’

Onların korkusuzluğu pek çoğunun hayatını etkilemiş ve hatta medyadakilere bile ilham vermiştir. Gulabi çetesi 2010 yılında Kim Longinotto’nun Pink Saris filmine konu olmuş, aynı zamanda 2012 yılında Nişhta Jainin Gulabi Gang belgeselinin de odağı olmuştur.

Grup halen, fakirlik sınırı altındakilere tahıl dağılımının düzgün yapılmasını sağlamaya, nüfus kağıdı olmadığı için yaşını ispatlayamayan yaşlı dullara maaş ödemesi yapılmasını ve kadın ve çocukların tacizden korunmasını sağlamaya devam etmektedirler.

Hem kadınların hem de erkeklerin koruyucusu olduklarından, modern dünyaya çok iyi örnek teşkil ederler. Eğer kişi bir fark yaratmak isterse, bütün yapması gereken bir fikre kendini adamak ve görmek istediği fark olmaktır.

Eğer bugün sen inandığın bir şey için taraf olsaydın, ayağa kalksaydın ne olurdu? Onların yapamadığı yerde onlar için devreye girseydin kimlerin hayatında olumlu etkilerin olurdu?

Kaynaklar : gulabigang.in/ en.wikipedia.org/wiki/Gulabi_Gang

Web sitemizdeki Efsanevi Haydutlar Kraliçesi Phoolan Devi başlıklı yazıya buradan ulaşabilirisiniz.

Dünyalılar

 


#K7MrB3# thinking she's gotten past dealing with her Use stripes correctly. Stripes can be your figure flattering best friend, or your worst fashion enemy. The trick is knowing when and how to use them. Get your materials. You will need a watch face. You can use one from any old watch, as long as it's still working. Grosgrain Fabulous also has a fantastic tutorial for re sizing sweaters. I have already re sized quite a few of my boxy sweaters to a more fitting (and flattering) size. Resizing is as simple as this: turn your sweater inside out; put it on; pin the excess; take it off; sew along the pins.. The fabric used in the manufacturer of swim suits was also reduced causing the disappearance of the little skirt flap so popular on one piece suits. Fabric reduction was responsible for bare midriffs and the introduction of the 2 piece swim suit. Many women wore flat heeled shoes for safety and comfort in the workplace. Whichever you prefer, be sure there are smaller pockets for your wallet, keys, phone and pens. Women should also have a purse or clutch for dates or parties. Sunglasses, stylish belts and a variety of jewelry, from small and simple to big and bright, will transform any outfit. Sift powdered sugar and cinnamon together and sprinkle pastries before serving at room temperature. If not serving the same day, stack the pastries in airtight plastic containers and freeze for up to 2 weeks. To serve, reheat to freshen in a 325 degree preheated oven for about 7 to 12 minutes or until warm, cool slightly, and decorate with powdered sugar and cinnamon.. In short, I am hooked. I have found exactly what I want and need, with lower prices to boot. I never would have believed it. Is most of your height in your torso or legs? for me it in my torso, meaning that i need to be very careful about what shirts i pick. 34" waist + 34" inseam seams to work fine for me. Shirt wise . Wholesale fashion accessories might include items like handbags, bracelets, wallets for men, necklaces and pendants, as well as earrings. These can be found in different designs and fashions, and are all manufactured from different materials. As a business owner, you have to be able to determine what consumers ask for most, so that as soon as you are certain, you are able to buy it in wholesale.. The Review!Media Blasters has a pretty good selection of mixes here with four audio tracks, two of which are relatively unnecessary if DVD players are built properly. The Japanese and English language mixes are presented in both a 5.1 mix and a 2.0 mix to ensure the best overall playback. The stereo mixes are done in a standard minimal 192kbps encoding while the 5.1 mixes get the full 448kbps. heymaninthebed junkjunkgoods likeyoursaytoday seafoodisdelicious babybaybey usastylehiptop hiphoptoptower seatowerinside ebaysinside sunshainerise hollandstyleless agogostyle hiphophotguys weoffer
golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher sac michael kors pas cher hogan outlet hogan outlet hogan outlet online hogan outlet replica michael kors replica michael kors outlet replica michael kors outlet replica michael kors outlet replica michael kors outlet sac goyard pas cher sac goyard pas cher sac goyard pas cher sac goyard pas cher sac goyard pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet outlet golden goose saldi outlet golden goose saldi nike tn pas cher tn pas cher louboutin pas cher louboutin pas cher