Güncel

Snowden: Batı Cephesinde Neler Oluyor?

Snowden olayı aynı Wikileaks belgeleri gibi çok ilginç gelişmelere gebe. Bu heyecanlı bilgisayar oyununu izlemeye devam edeceğiz.1016632_653602324667999_263464443_n

Herkes CIA diye bilir ama NSA daha kapsamlı ve operasyonel bir kurumdur ABD’de. National Security Agency olan açılımının Türkçesi “Milli Güvenlik Kurumu”dur. Kısaca MGK denilebilir!

Edward Snowden nam Amerikalı 21 Temmuz 1983’te doğduğunda Türkiye’de Özal’ın kazanacağı seçimler vardı. NSA’de bilgi işlem teknisyeni olan Snowden, işten çıkarılınca İngiliz The Guardian Gazetesi’nden Greenwald isimli bir muhabirle birlikte dehşetli bir gerçeği açığa vurdu. Haziran ayı başında gazetenin başlattığı haber bombardımanı, Amerikan istihbarat örgütlerinin, ABD ve İngiltere’de herkesin telefon ve internet iletişimlerini takip ettiğini gösteriyordu. Snowden’ın ele geçirdiği binlerce belge, gizli bir yerde yayınlanmayı bekliyor. Gazeteci Glenn Greenwald, Snowden’a bir şey olması halinde bu belgelerin tüm dünyada açık bir kaynaktan yayınlanacağını söyledi.

Belgelerde ne yok ki?! ABD’nin Hong Kong, Çin ve Rusya’ya siber saldırıları ve sanal casusluk faaliyetleri, ABD ve İngiltere’de izlenen kişiler, (Türkiye dahil) 61 bin uluslar arası izleme faaliyeti.

Snowden’ın sızdırdığı belgeler, Amerikan istihbarat örgütlerinin Prizma adı verilen bir program çerçevesinde dokuz internet şirketinin veri tabanlarına girdiğini ve internet üzerinden gönderilen tüm postaları, yapılan sohbetleri, internet telefonu aracılığıyla yapılan görüşmeleri, görüşmeyi yapan kişilerin isimlerini, bulundukları yeri ve diğer ayrıntıları izlediğini ortaya çıkarmıştı.

OBAMA ZORDA

Halen Rusya’da (Rus hükümetinin koruması altında) bulunan Snowden, Ekvador’dan sığınma talebinde bulundu. ABD’nin casuslukla suçladığı Snowden, Pazar gününden bu yana Moskova Şeremetyova Havalimanı’ndaki transit bölgede bulunuyor.Eski NSA ajanının Venezuela ya da Küba’ya da gitme olasılığı mevcut.

Çin ve Rusya ile düzeyli bir ilişki götürmeye çalışan ABD Başkanı Barack Obama’nın da işleri bu skandal sonrası epey zorlaştı.

ABD daha önce Çinli ve Rus Siber ordularının, kadrolu hackerların saldırılarından şikayet ediyordu. Belli ki kendisi de armut toplamıyormuş. Anonymus, Red Hack ve Wikileaks gibi bağımsız kabul edilen unsurların da var olabildiği siber dünya giderek daha önemli bir hale geliyor. Ekonomik siyasi savaşlar, politik takip ve baskılar da internet üzerinden yürütülüyor artık. Son gezi olaylarında mevzu yine Facebok ve twitter gibi sosyal medyaya yöneldi. Ergenekon davaları dijital sahte delillerle yürütülüyor. Belden aşağı kasetler internetten sızdırılıyor. Falan filan.

Snowden olayı aynı Wikileaks belgeleri gibi çok ilginç gelişmelere gebe.

Bu heyecanlı bilgisayar oyununu izlemeye devam edeceğiz.

Hüseyin Vodinalı

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu