Güncel

29 Mayıs 1998 “25 Yıllık Taksim Kavgasına Nokta

Ziraat Bankası, cami yapılması için 1980’de Vakıflar’a devrettiği Taksim’deki alanı, Yargıtay kararıyla geri aldı. Banka burayı parka dönüştürecek. 1970’li yıllardan beri süren “Taksim’e cami” tartışması, önceki gün sonuçlanan bir davayla tarihe kavuştu. Ziraat Bankası, cami yapımı için 1980’de dönemin hükümetinin emriyle Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devrettiği arsasını Yargıtay kararı ile geri aldı. Banka buraya “Ziraat park” kurarak, İstanbullular’a armağan edecek.” 70’li yılların başından beri sözü edilen Taksim’e camii için ilk girişim, 1977’de Süleyman Demirelin başbakanlığındaki ‘Milliyetçi Cephe hükümeti döneminde yapıldı.

Kültür Bakanlığı, Taksim’e cami yapılması için Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvurdu. Hükümetin inisiyatifiyle, Ziraat Bankası’na ait Sular İdaresi’nin arkasındaki 1624 metrekarelik arsa, cami yapılmak üzere Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildi. Devir yapılmasına rağmen, arsaya yıllarca cami yapılmadı. Bunun üzerine Ziraat Bankası, devir sözleşmesinde yeralan maddeye dayanılarak, ‘10 yıl içinde devir amacına uygun kullanılmadığı’ gerekçesiyle arsayı geri istedi. İstek yerine getirilmeyince, Banka 1990 yılında dava açtı.

Yetkililer davanın son derece yavaş ilerlediğini, özellikle Refahyol döneminde, İstanbul Belediye Başkanı Tayyip Erdoğanın ‘Taksim’e cami’ kampanyasını başlatmasından sonra, banka avukatlarının davaya girmesinin bile engellendiğini belirttiler.

Mesut Yılmaz hükümeti kurulduktan sonra ise engelleme kalktı ve banka avukatları davayı yeniden izlemeye başladılar. Selçuk Demiralp’in genel müdürlüğü sırasında bu davaya özel önem verildi ve Ziraat Bankası’nın deneyimli 4 avukatı sadece bu işle görevlendirildi. Hızlanan yargı süreci sonunda, mahkeme Ziraat Bankası’nı haklı bularak, arsanın iadesine karar verdi. Vakıflar Genel Müdürlüğü ise karara Yargıtay nezdinde itiraz etti. Yargıtay, ‘hakeme gitmeyi’ kararlaştırdı. Yargıdaki son aşama olan ‘hakem süreci’ de önceki gün tamamlandı. Hakem, önceki gün ‘Taksim’deki ilgili arsanın Ziraat Bankası’na ait olduğunu’ belirleyip, ‘aidiyet’ kararı verdi. Banka yetkilileri, Ziraat Bankası’nın tüm engellemelere karşın verdiği hukuk savaşının sonuçlandığını, artık arsanın Ziraat Bankası’na ait olduğunu söylediler.”

Ve… 29 Mayıs 2013 İŞ MAKİNALARI GECE YARISI PARKA GİRDİ.

Gece yarısı Taksim Gezi Parkı’nın Divan Oteli tarafındaki duvar yıkıldı, makinalar parkın içine girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu