Bilim TeknolojiGüncel

Dünya Benzeri 7 Yeni Gezegen

Nasa, Dünya benzeri 7 yeni Gezegenin keşfedildiğini açıkladı.

Bu resim, TRAPPIST-1 sisteminde keşfedilen yeni gezegenlerden biri olan TRAPPIST-1f’in olası yüzeyini göstermektedir. Spitzer Uzay Teleskobunu ve yerden çalışan teleskopları kullanan bilim insanları, sistemde yedi Dünya boyutunda gezegen bulunduğunu keşfettiler.(Fotoğraf: NASA/JPL-Caltech)

NASA, Spitzer Uzay Teleskobu ile yapılan çalışmalar sırasında, TRAPPIST-1 adlı tek bir yıldızın etrafında, Dünya boyutunda yedi gezegenin bulunduğunu açıkladı. Bu gezegenlerin üçü, ana yıldızın çevresindeki sıvı suya sahip olma olasılığının en fazla olduğu yaşanabilir bölgede bulunuyor. Bu benzersiz kayalık yapıdaki gezegen sisteminin, gelecekte yaşam alanları açısından uygun koşulları ortaya koyabileceği ihtimali heyecan yarattı.

Çevresindeki ve yaşanabilir bölgede en fazla gezegenin varlığıyla Güneş Sistemimiz dışındaki tek yıldızın keşfine dikkat çeken bilim insanları; “Exoplanet” olarak adlandırılan 7 gezegende, doğru atmosfer koşullarında, sıvı halde su bulunma ihtimalinin altını çizerken, yaşanılır bölgedeki 3 gezegende bu şansın en yüksek ihtimalde olduğunu belirttiler.

NASA’dan Thomas Zurbuchen, bu keşifin yaşanabilir ortam bulma çalışmasının önemli bir parçası olabileceği açıklamasını yaparaken,  bilimin önceliklerinden birinin ‘yalnız mıyız?’ sorusuna yanıt vermek olduğunun ve keşfin bilimin bu amacına yaklaştıran önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

Ciran Derya

Kaynak: https://www.nasa.gov/press-release/nasa-telescope-reveals-largest-batch-of-earth-size-habitable-zone-planets-around

 

Dünyalılar (www.dunyalilar.org)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu