Çevre

Akkuyu Nükleer Santrali Neden Yapılmamalı!

Mersin Akkuyu Nükleer Santralin inşaatına 2015 yılında başlanacak ama alt yapı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Santralin kurulacağı bölge Ruslara ücretsiz olarak verildi ve santralin sahibi 15 yıl boyunca Ruslar olacak. Akepe hükümeti bir yandan da tüm itirazlara ve karşı çıkmalara rağmen Sinop ve İğneada santralleri için görüşmeler yapıyor.

mersin_akkuyu_nukleer_nükleer

Elektrik-Elektronik Mühendisi Arif Künar Akkuyu santraline en fazla itiraz edenlerden biri oldu. Gerekçelerini şöyle özetliyor.

“Nükleer teknoloji transferinin olmayacağı, atıkların ne olacağının belirsiz olduğu, bölgenin denetiminin Türkiye’de olmadığı, 15 yıl
sonra fiyatının ne olacağının ve 4 ünitenin kurulup kurulmayacağının
belirsiz olduğu, 15 yıl alım garantisi boyunca 71 milyar dolarımızın
Ruslara verileceği, 15 yıllık süre içinde elektrik fiyatlarında artışa neden olacağı, gelecek hükümetlerin – iktidarların anlaşmayı iptal etmesi durumunda karşılıklı yaptırımların ne olacağının belirsiz olduğu, Türkiye’nin Rusya’ya enerji bağımlılığını artıran bu anlaşmanın santral inşaatı henüz başlamadan derhal İPTAL edilmesi gerekmektedir…

Çok hayati ve sonuçları tüm dünyayı, gelecek nesilleri etkileyebilecek bir “nükleer anlaşma” sadece bugün iktidarda olan siyasilerin, teknokratların, bürokratların karar verebileceği “siyasi” bir tercih – karar olamaz.

Yeşil ekonomiye geçişte önceliğimiz, nükleer santral yerine
enerji verimliliği, enerji etkin teknolojiler ve yenilenebilir enerji;
merkezi değil, dağınık – bölgesel enerji modeli olmalıdır.”

Dünyalılar

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu