Güncel

Anonymous Kimdir?

Eğlence için başlayan, dünyanın en büyük terör örgütlerinden birine ve ABD başkan adayına kafa tutmaya kadar giden bir yol… Lideri olmayan ve üyelerinin bile birbirini tanımadığı bir örgüt: Anonymousanonymous

Onlar bir nevi düzensiz özgürlüğün temsilcileri. Özgün, genç, isimsiz, yüzsüz insanlar. Bizleri hem neşelendiriyor hem de korkutuyorlar aslında bazen de umut veriyorlar.

Biz orduyuz. Biz unutmayız. Bizi bekleyin.

Toplumun her kesiminden üyeleri var ve dünyanın her yerinden. Bir liderleri yok. Tek bir fikir olarak bilinmek istiyorlar ve  bu yüzden isimlerini vermiyorlar ve ‘V for Vendetta’ ile akıllarda kalan Guy Fawkes maskesinin arkasına kimliklerini gizliyorlar.

Toplumun büyük kısmı onları anlamış gibi görünmüyor. Anlaşılamayan şey, onların her şey ve hiçbir şey olabilmesi, bu onların gücü.

Günümüzde bir hacker grubunun adını sorarsanız bir çok kişi Anonymous diyecektir. Aslında onlar gibi aktivist eylemler yapan LulzSec, Lizard Squad and Team Poison gibi başka hacker gruplarıda mevcut ancak 2003 yılından itibaren yaygınlaşmaya başlayan bu oluşum yaptıkları eylemlerle en çok akıllarda kalan durumunda.

Anonymous bir takım ilişkilerden oluşuyor. Yüzlerce insan, değişik yeteneklere sahipler ve değiştirmek istedikleri şeyler var. Teknik olarak yasal olmayan bir şeyi, kendilerince etik olan amaçları için yapıyorlar. Kendilerine göre kötü algıladıkları kişilere ve yapılara karşı fazla toleransları yok.

Anonymous’un kalbi 4chan.org olarak bilinen bir site. Sitenin en belirgin özelliği buraya anonim olarak her türü resim ve metin göndermenin mümkün olması. Üye sayısıyla ilgili de bir fikre sahip olamıyoruz çünkü üye olmak için herhangi bir form doldurmaya, birileriyle iletişime geçmeye gerek yok. Diğer bir ilginç yanı ise üyelerinden neredeyse hiçbiri birbirini tanımıyor. Yani aslında günümüzde yaygın olarak kullandığımız facebook’un tam zıttı. Çünkü facebook’ta söylediğiniz kişi olma zorunluluğu varken, 4chan’de, kesinlikle anonim ve hiç kimse değilsiniz.

Başta sadece eğlenmek adına bir araya “anonim”şekilde gelen insanlar  2008’den sonra internet özgürlüklerine karşı protesto ve duruşlarıyla uluslararası ortak hackerlıkla bağdaştırılmaya başlandı. Gruba destek vermek isteyenler, ücretsiz bir botnet yazılımını indirerek bilgisayarlarını Anonymous saldırılarında birer nefer haline getirebiliyor. Şu anda Anonyomus botnetinde 50 bine yakın bilgisayar olduğu tahmin ediliyor.

Anonymous, dünya genelinde sansüre, insan hakları ihlallerine, çocuk pornografisine, teröre, ırkçılığa karşı yaptıkları eylemlerle ve ‘İşgal’ (Occupy) hareketlerine verdikleri destekle tanınıyor. Grup manifestosunda, internetin serbest ve açık bir platform olması için çalıştıklarını ancak son yıllarda hükümetlerin internetteki özgürlükleri kısıtlamak için yoğun kampanya başlattıklarını ve buna izin vermeyeceklerini belirtiyor.Anonymous

 Grubun kendileri hakkında yaptığı kamuoyunca en çok bilinen tanım:

      “Biz anonimiz. Orduyuz. Affetmeyiz. Unutmayız. Bizi bekleyin.”

Bir Anonymous üyesinin sözleri ile bitirelim yazıyı…

“Dağın tepesinde bir Anonymous olarak durdum. Ve aşağıya öfke ile devrim yaşamış dünyaya baktım. Ne diyebilirsiniz, tarih dersinde içiniz sızlar. Anonymous içindeki bir çok insan dünya çapında demokrasiye yaptıkları katkılardan dolayı çok derin ve samimi duygular hissediyor. Ve sanırım benim için ana sebep bu Anonymous’ta en gurur duyduğum şey bu.. Anonymous’ta gurur duymadığım şeylerde var. Ama sansüre karşı çıktık. Ve baskıcı hükümetlere karşı durduk kendimizinkine bile.

Eğer gerçek hayatta gücünüz ve gerçek hayatta paranız varsa, internetteyken bunun zerre önemi yok. Önemli olan asıl sizin fikirleriniz. Ne kadar zeki olduğunuz, nitelikleriniz.

Ve belli organizasyonlar gerçek hayattaki güçlerini internete geçirmek istediklerinde Anonymous sayesinde böyle birşey olmayacak. Tarih bize değişimin çiçeklerle gelmediğini öğretir.

Anonymous herşeyin içinde. Bir anka kuşu gibi. Bazen bir ateşe yakalanıp kül olabilir. Ama küllerinden tekrar doğacaktır. Daha güçlü doğacaktır.

Bir demokratsanız veya cumhuriyetçiyseniz benim için önemli değil. Bağımsızsanız veya Ron Paul’u seviyorsanız, güvercinlere veya scientologye tapıyorsanız, bir katolikseniz veya ateistseniz yada metodistseniz.. Bunlar benim için önemli değil.

Önemli olan fikirleriniz. Benim aynı fikirde olmam önemli değil. Sizin cesaretinizden nefret etmem önemli değil. Önemli olan fikirleriniz.”

Daha detaylı bilgi için ” We Are Legion: The Story of the Hacktivists” adlı belgeseli izlemenizi öneriyoruz.

Bazı Eylemleri

1 -Hal Turner saldırısı: Irkçı bir internet radyosu olan Neo-Nazi Hal Turner, Anonymous olarak tanıtan kişilerin siber saldırıı sonucu binlerce dolarlık zarara uğradı ve radyo kapandı.

2 -Chris Forcand’ın tutuklanması: 7 Aralık 2007’de çocuk istismarı suçlamasıyla 53 yaşındaki Chris Forcand, Global Television Network’ün ifadesine göre Anonymous grubunun onun kimliğini deşifre etmesi sonucunda yakalanmıştır.

3 -Plan Chanology: (21 Ocak 2008) Anonymous, ABD’de birçok ünlünün de üyesi olduğu Scientology Kilisesine karşı başlattığı harekete bu adı vermişti. Kilise, aktör Tom Cruise ile Scientology hakkında yapılan bir röportaj videosunu, Ocak 2008’de telif haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle YouTube dahil birkaç internet sitesinden kaldırttı. Anonymous, 21 Ocak 2008’de YouTube’a yüklediği bir video ile uygulamanın internet sansürü olduğunu belirtti. Internet sitelerinin çökertilmesi, metrelerce siyah faks gönderimi ve telefonlu protestolara ek olarak, kiliseye karşı şiddet içermeyen maskeli protesto gösterileri de gerçekleştirildi. Girişim çerçevesinde, kilisenin vergi muafiyetinin incelenmesi için başvuruda da bulunuldu.

4 -İran Seçimleri Protestosu (2009): Aktivist grup, Mahmud Ahmedinecad’ın seçimi kazanması sonrasında düzenlenen ve ölümlerle sonuçlanan muhalif protesto gösterilerine destek verdi. ‘Anonymous Iran’ adlı internet sitesini kuran grup, böylece İranlıların o dönemde ülkede yaşanan olaylar ile ilgili bilgi ve görüntü paylaşmasına imkân sağladı. Girişime, Anonymous ile birlikte İsveç merkezli dosya paylaşım sitesi Pirate Bay ile İranlı hackerlar da destek verdi.

5- Avustralya’da internet sansürü karşıtı eylemler: Operation Didgeridie (2009),Operation Titstorm (2010) Grup, Avustralya’da Kevin Rudd hükümetinin hayata geçirmek istediği internet filtreleme uygulamasına tepki olarak 8 Eylül 2009’da Avusturalya Başbakanlığının, 10 Şubat 2010’da ise hem başbakanlık, hem de parlamentonun internet siteleri çökertildi. Siteler ilk girişimde bir saat, ikinci girişimde ise üç gün kullanılamadı.

6 -Assange’ın İntikamı’(Aralık 2010): ABD’nin varlık bazında en büyük bankası Bank of America, online alışveriş devi Amazon.com, güvenli online ödeme sistemi PayPal ile finans şirketleri Visa ve MasterCard’ın internet sitelerine saldırılar düzenlendi. Anonymous, saldırıların bu şirketlerin WikiLeaks’e karşı duruş sergilemeleri nedeniyle hayata geçirildiğini belirtti.

7- Operation Egypt [Mısır Harekatı] and Operation Tunisia [Tunus Harekatı] (Şubat 2011): Arap Baharı’nın başladığı Tunus’ta, devlet internet siteleri Anonymous tarafından çökertildi. Grup açıklamasında, hükümetin hem WikiLeaks, hem de devrime karşı internet sansürü uygulamaya çalıştığını belirtti. Anonymous, Suriye, Mısır, Libya, Bahreyn ve Ürdün’e ait resmi  internet sitelerini de Arap Baharı’na destek amacıyla kapattı.

8 -“opIsrael” Operasyonu: (Nisan 2013)“Filistin halkına zulmetmek ve ülkenin İnternet’ini kesme girişiminde bulunmak” yüzünden, İsrail’in Sağlık, Sosyal Hizmet, Güvenlik vb. sitelerine saldırmış ve İsrail’i 3000 Milyar Dolar zarara uğratmışlardır.

9- Operation KKK(2015): Siyahi bir gencin öldürülmesinin ardından sokağa dökülen protestocuları silahla tehdit eden beyaz milliyetçisi KluKlux Klan adlı örgüte internet üzerinden savaş açan Anonymous, örgüt üyelerinin birçok sosyal medya hesabını ele geçirdi ve üyelerin hesaplarını ifşa etti.

10 -OpParis: Paris saldırısının ardından ise saldırıyı üstlenen IŞİD’e büyük bir siber saldırı başlattı ve sosyal medyadaki binlerce IŞİD üyesinin hesabını ele geçirdi.

 Sibel Çağlar

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu