Çevre

Antalya’ya İstanbul kadar taş düştü!

AKP’nin Antalya’da on yılda verdiği maden ruhsatları ilin dörtte birini, İstanbul’un ise tamamını kapsıyor…

Antalya Saklıkent bölgesindeki taş ocakları yaşam alanlarını tehdit ediyor
Antalya Saklıkent bölgesindeki taş ocakları yaşam alanlarını tehdit ediyor

CHP Antalya Milletvekili Arif Bulut, Antalya bölgesinde büyük ekolojik kayıplara neden olan taş ocaklarının ülke ekonomisine ne kadar katkısı olduğunu öğrenmek amacıyla TBMM’ne bir soru önergesi verdi. AKP döneminde verilen taş ve mermer ocağı ruhsatların kapsadığı alan hakkında da bilgi isteyen Bulut’un önergesine yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, madencilik sektörünün Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) payının 2012 yılında 21. 1 milyar TL’ye ulaştığını kaydetti.

Antalya bölgesinden çıkarılan mermerler antik kent isimleriyle Körfez ülkelerine ihraç ediliyor

 

ANTALYA’DAKİ MADEN RUHSATLARININ KAPSAMI NE KADAR?

CHP’li Bulut, 2002 ve 2013 yılları arasında ruhsat verilen taş ve maden ocaklarının ülke ekonomisine toplam girdisinin ne kadar olduğu sorusuna yanıt aradığı önergesinde, “2002 – 2013 yılları arasında Antalya bölgesinde açılan taş ve maden ocaklarının Antalya ekonomisine girdisi ne kadardır? Ruhsat verilen taş ve maden ocakları kaç dekar yeşil alanı kapsamaktadır?” sorularını yöneltmişti.

ANTALYA’NIN DÖRTTE BİRİ MADEN İÇİN TAHSİS EDİLMİŞ

CHP’li Bulut’un önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın verdiği bilgilere göre, Antalya bölgesinde madencilik kapsamında verilen arama ve işletme ruhsatlarının kapsadığı alanın toplamı 5 bin 498 kilometrekareyi buluyor. Bu rakamın boyutları ise 20 bin 723 kilometrekare yüzölçümü olan Antalya ilinin toplam coğrafyasının yaklaşık dörtte birinden fazla bir alana karşılık geliyor.

Demre Çayı havzasında çok sayıda taş ocağı alanı adeta hayalet nehre dönüştürmüş durumda

İSTANBUL’DAN DAHA BÜYÜK ALANI KAPSIYOR

Barındırdığı biyolojik zenginliği ve endemik bitki ve hayvan türleriyle birçok Avrupa ülkesinden daha zengin olan Antalya’da taş ocakları ve mermercilik faaliyetleri için tahsis edilen alanın toplamı Türkiye’nin birçok ilinin yüzölçümünden daha büyük bir alanı kapsarken, 5 bin 343 kilometrekarelik yüzölçümü olan İstanbul’dan daha büyük olması durumun vahametini ortaya koymaya yetiyor.

Demre Çayı havzasında mermer ocaklarının yarattığı görüntüler ürkütücü boyutta

MADENCİLİKTEN ELDE EDİLEN DEVLET HAKKI 298 MİLYONA ULAŞTI

Antalya genelinde, (I A), (II A), (II A) ve (II B) grupları ile IV Grup madencilik faaliyetlerinden alınan devlet hakkına ilişkin bilgiler de veren Bakan Yıldız, 2004 yılında 195 bin 904 TL olan tutarın, 2011 yılında 3 milyon 297 bin 095 TL’ye yükseldiğini kaydetti. Önerge kapsamında madencilik sektöründen ülke genelinde elde edilen devlet hakkı konusuna da değinen Bakan Yıldız, 2002 yılında 45 milyon TL olan söz konusu rakamın, 2011 yılında 298 milyon 989 bin TL olduğu bilgisini verdi. Bakan Yıldız, 2003 ile 2012 yılları arasındaki maden ve mermer ihracatı konusunda da bilgiler verdi.

Yusuf Yavuz

 http://gazeteciyazaryusufyavuz.wordpress.com

Dünyalılar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu