Bilim Teknoloji

Astroloji Neden Mantığın Düşmanıdır?

Evimsel biyolog Richard Dawkins, astroloji safsatasını 8 dakika süren aşağıdaki videoda izleneceği üzere, kalıbın tam anlamıyla “lime lime ediyor”.  Aslında astroloji hiçbir temeli bulunmayan, antik bir uydurmadan ibaret bir inanç biçimi. Ancak bu saçmalığa yeterince mantıklı ve bilimsel direnç gösterilmediği için, astroloji birçok kişi tarafından “sıradan bir gerçek” olarak görülmektedir. Bu, büyük bir hatadır. Astroloji, pek göze batmadan insanların aklını zehirleyebilmektedir. Dahası, “Sonuçta muhabbeti eğlenceli.” denerek geçiştirildiği için, kendisine halk arasında yayılabilecek özgür bir alan bırakılmaktadır. 21. yüzyılın bilimi ve gerçekleri ışığında buna bir an bile izin verilmemeli, her fırsatta karşısına dikilerek neden saçmalık olduğu gösterilmelidir.

Modern bilim dahilinde yapılan her araştırma, astrolojinin hiçbir dayanağı olmadığını göstermiştir. Astroloji, koca bir yalandan ibarettir. Aşağıda astrolojinin neden yalan ve temelsiz bir iddia olduğunu bilimsel makaleler ve testlerle gösteren akademik kaynakları aşağıya listelenmiştir. Bir tane bile değil, onlarca ve yüzlerce bilimsel araştırma astrolojiyi sonsuza kadar geçersiz hale getirmiştir. Ancak halen buna inanılır.

Dahası, bir sorun var! Aslında astroloji saçmalığını çürütmek bizim sorumluluğumuz değil. Bilimde ispat yükü iddia sahibinin omuzlarındadır. Astrolojinin geçerliliğini ispatlamak astrolojiye inananlara düşer. Astrolojiye inanmayanlar, onun gerçek olmadığını ispatlamak zorunda değildir. Tıpkı şu anda biz Mars etrafında yaşayan görünmez pembe boynuzlu ata inanıyoruz diye, sizin bunun geçersiz olduğunu ispatlamak zorunda olmadığınız gibi.

Her neyse, astrolojinin matematiksel olarak çürütülmesini okumak için: http://www.evrimagaci.org/fotograf/83/6612

Alıntı: Evrim Ağacı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu