Güncel

Baybay Ebola

Dünya Sağlık Örgütü(WHO), Batı Afrika’daki Sierra Leona’de Ebola salgının resmen bittiğini açıkladı. Ülke, devlet başkanı da dahil herkesin dans ettiği “Bye bye Ebola” adlı videoyla haberi kutladı.

Salgına, Devlet Başkanı Ernest Bai Koroma da dahil herkesin dans ettiği Bye bye Ebola adlı bir videoyla veda edildi.

ebola7

Videoda gazeteciler, hak örgütleri, doktorlar, hemşireler, esnaf, balıkçılar, askerler, ambulans şoförleri, dini liderler ve en çok da hastalığa yakalanıp iyileşenler dans ediyor.

Videodaki müzik, rap şarkıcısı Block Jones’a ait.

Dünyada 11 Bin 314 Ölüm

Sierra Leoneliler salgın süresince birbirleriyle temas etmeyi, tokalaşmayı bile bırakmıştı. Ülkede salgına 14 bin 122 kişi yakalandı. Tüm dünyada Ebola virüsü kapanların sayısı ise 28 bin 635.

Hastalık sebebiyle salgının başladığı Mayıs 2014’ten 8 Mart 2015’e kadar geçen sürede Sierra Leone’de 3 bin 955 kişi, dünyada toplam 11 bin 314 kişi hayatını kaybetti.

WHO Resmen Açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Eboladan en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Sierra Leone’de 42 gün boyunca yeni bir vakaya rastlanmamasının ardından salgının (virüsün yayılmasının) sona erdiğini resmen açıkladı.

ebola9

Ülke şimdi izleme sürecine girdi. Başkent Monrovya’daki Ebola Tedavi Merkezi’nin kapatılması bekleniyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar ise uyarıyor: “Ebola sadece Sierra Leone için değil tüm Batı Afrika için hala bir tehdit. Hastalık Sierra Leone’nin kapısının önünde beklediği sürece ülkede yeni hastalananların görülmesi olasılık dahilinde.” (AS)

ebola4

ebola3

ebola6

Kaynak: Bianet

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu