Arka BahçemizGenel

Ah Bir Karım Olsa! – Judy Brady

‘Evli kadınlar’ olarak bilinen insan sınıfına mensubum. Ben evli bir kadınım. Tahmin edileceği üzere de bir anneyim. Kısa süre önce eşinden yeni boşanmış erkek bir arkadaşımla karşılaştım. Boşandığı için gayet rahatlamış görünüyordu. Bu arkadaşımın ayrılan her çocuklu çiftte olduğu gibi eski karısına postaladığı bir de çocuğu var. Şimdilerde kendine yeni bir eş aradığı da apaçık ortada. Bir akşam ütü yaparken bütün bunları düşünürken birden fark ettim ki aslında benim de bir karım olsa hiç fena olmazdı. Peki bir kadın olarak neden böyle bir şey istiyorum dersiniz?85906994

Bir kere karım olursa okuluma geri dönüp ekonomik bağımsızlığımı kazanabilecek, kendi ayaklarımın üzerinde durabilecek, gerekirse bakmakla yükümlü olduklarıma da destek olabileceğim. Nasıl bir karım olmasını istediğime gelecek olursak, hem kendi çalışacak hem de beni okuluma gönderecek biri olsun istiyorum. Ben okuluma devam ederken o da çocuklarla benim doktor ve dişçi randevularımızın çetelesini tutsun. Çocukların beslenmesi ve temizliğini ihmal etmesin; kıyafetlerini yıkayıp yırtık sökük varsa tamir etsin. Karımın bir de çocuklarıma şefkatle yaklaşan, onların okullarıyla ilgilenen, yaşıtlarıyla yeterli ve iyi vakit geçirmelerini sağlayan ve onları ara sıra parka, hayvanat bahçesine ve bilumum eğlence yerine götürecek biri olmasını istiyorum.

Benim derslerimi kaçırmam gibi bir şey söz konusu olmayacağı için, çocuklar hastalandıklarında onlarla ilgilenecek, özel ilgi istediklerinde etraflarında dört dönecek biri olmalı. Bu arada karım işini ihmal edip kaybetmeyecek şekilde zaman zaman evine de vakit ayırmayı bilmeli. Elbette ki bu durum onun maaşında zaman zaman küçük kesintilere neden olabilir, fakat bunu sorun edecek değilim. Söylememe gerek var mı bilmem ama çalışırken çocukların ihtiyaçlarını kontrol edip, bunlar için gerekli olan ödemeleri yapacak olan da bizzat karım.

Çocuklarınkinin yanısıra elbette ‘benim’ de fiziksel ihtiyaçlarıma cevap verecek bir karım olsun istiyorum. Evimi temiz tutacak, arkamı toplayacak biri. Elbiselerimi temiz, ütülü, sökükleri dikilmiş olarak yerlerine kaldıracak, gerektiğinde eskileri yenileriyle değiştirecek, kişisel eşyalarımı yerli yerinde tutacak ki onlara ihtiyacım olduğunda elimin altında olsunlar. Bütün bunların yanında, yemekleri de pişirecek iyi bir aşçı olun karım. Yani akşam ne yiyeceğimizi önceden planlasın, alışverişini yapsın, yemeğini hazırlasın ve güler yüzlü bir şekilde önüme koysun, sonra ben derslerimi yaparken de gidip bulaşıklarını yıkasın.

Demek istediğim şu: Ben hasta olduğumda bana bakacak, derslerimden geri kalmama üzülüp halimi anlayacak, biraz dinlenmeye ve hava değişikliğine ihtiyaç duyduğumda, ailece çıktığımız seyahatte bize eşlik edecek, orada da benimle ve çocuklarımla ilgilenmeye devam edecek bir karım olsun istiyorum! Öyle bir karım olsun ki kadınların zaten görevi olan şeyleri yaptığı için dırdırlanıp canımı sıkmasın, ama iş çalışmalarım sırasında karşılaştığım zor bir noktayı konuşmaya gelince beni pür dikkat dinlesin. Bu arada unutmadan söyleyeyim, ben yazmayı bitirdiğimde temize çekmesi için ödevlerim de müstakbel karımın ellerinden öper.

Sosyal hayatımın detaylarıyla da ilgilenecek bir karım olsun istiyorum; arkadaşlarımız davet ettiğinde çocuklara bakıcı ayarlayacak, okul arkadaşlarımı eve çağırdığımda evi pırıl pırıl yapıp hazırlayacak, özel bir yemek yapıp arkadaşlarıma sunacak, beni ve arkadaşlarımı ilgilendiren şeyler hakkında konuşurken de lafımı kesmeyecek bir karım yani. Karım misafirler gelmeden çocukların karınlarını doyurup onları yatırmalı ki misafirler varken çocuklar ayakaltında dolanmasın. Misafirlerimin ihtiyaçlarıyla tek tek ilgilensin, onları rahat ettirsin. Öyle bir karım olsun ki böyle bir davet verdiğimizde kimsenin kül tablasını, mezesini eksik etmeyip, yemekten ikinci bir tabak istiyorlar mı diye sorsun, boşalan şarap bardaklarını anında doldurup, herkesin kahvesini arzuya göre pişirip ikram etsin.

Ayrıca, ara sıra dışarıda kendi başıma bir gece geçirmeye ihtiyacım olduğunu da anlayacak bir karım olsun istiyorum.Cinsel ihtiyaçlarıma karşı duyarlı olacak bir karım olsun istiyorum. Öyle bir kadın ki canım istediğinde benimle istekli ve tutkulu bir şekilde sevişecek ve beni tümüyle tatmin edebilecek, ama ben havamda olmadığımda benden ilgi talep etmeyecek, bir de ben daha fazla çocuk istemediğim için tüm doğum kontrolü sorumluluğunu üstlenecek biri. Karım aynı zamanda cinsel açıdan bana sadık kalmalı ki entellektüel yaşantım bu tip kıskançlıklarla kesintiye uğramasın. Ayrıca karım cinsel ihtiyaçlarımın tek bir kişiye bağlı kalmaktan daha fazlasını gerektirebileceğini de anlamalı. Sonuç olarak diğer insanlarla mümkün olduğu kadar fazla ilişki kurabilmeliyim, değil mi?

Olur da kendime daha münasip bir eş bulursam, şimdiki karımı yenisiyle değiştirebilme özgürlüğüm da olmalı. Doğal olarak yeni ve taze bir başlangıç isteyeceğimden, karım çocukları alıp onlarla tek başına ilgilenmeli ki ben de özgür kalabileyim.Unutmadan, ben okulumu bitirip işe girdiğimde karım işi bırakıp evde otursun ki kadınlık görevlerini daha iyi bir şekilde ve tamamen yerine getirebilsin.

Tanrım! Kim böyle bir karısı olsun istemez ki?

http://www.columbia.edu/~sss31/rainbow/wife.html

Not: Amerikalı yazar Judy Brady (Syfers) imzalı “Ah Bir Karım Olsa!” adlı bu yazı ilk kez 1971 yılında, “Ms.” adlı dergide basılmıştı. Judy Brady 1937 yılında Amerika’da doğmuş ve 1960’larda orada yazarlığa başlamış, kürtaj, eğitim, işçi hareketi ve feminist hareket hakkında yazılar yayımlamış aktivist bir yazardır.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu