Videolar

Çağımızın Yeni Belası : Anoreksiya

Gelişme çağındaki  yaşları 6 ile 11 arasında değişen genç kızları etkileyen bir başka tehlike daha…Anoreksiya ve yeme bozukluklarını destekleyen web siteleri.

Anoreksiya Nervoza: Aşırı zayıf olma isteği ve kendini kilolu bulma sonucu yemek yememe, aşırı kilo verme durumudur. Aşırı kilo kaybına bağlı sağlık sorunları olur. Yağ dokusu kaybına bağlı adet görememe, beynin beslenme bozukluğuna bağlı unutkanlık, bilişsel sorunlar, aşırı halsizlik olabilir. Gelişen sağlık sorunlarına ve aşırı zayıflamaya rağmen kişi kendini sürekli şişman bulur. Gerçeği değerlendirme bu alanda bozulmuştur.

Amerika’da sayıları 400 ile 500 arasında bulunan bu siteler her gün yüzlerce genç kız tarafından ziyaret ediliyor. Zayıf kalmanın sırrını günde en fazla 400-500 kalori ( sağlıklı kalmak için gerekli olan sınır 2000-2500 arasıdır ) almak olarak tanımlayan bu siteler acıkmamak için daha çok kahve, sigara ve zayıflama ilaçları kullanılmasını öğütlüyorlar.

Bu web sitelerinin yanısıra bu konuyla ilgili binlerce blog sayfası ve kişisel sayfalarda mevcut. Çağın hastalığı olarak adlandırılan yeme bozukluğu sendromu olan ‘Anoreksiya Nervoza’, sadece genç kızlarda değil, artık erkeklerde de görülüyor. Tedavisi zor olan vakalarda hayatî tehlike söz konusudur.

Videodaki gerçek hikayeyi izlemeniz, durumu daha net anlamanızı sağlayacaktır.

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu