Çevre

Çevre Dostu Yaşamanın Yolları

Yeşil bir yaşamı ve çevre dostu olmak yapılması zor bir şey değildir ve yaşam koşullarınızdan çok büyük fedakârlık yapmanız da gerekmez. Küçük ve ustaca birkaç değişiklikle yeşil yaşama destek vermek sadece çevrenin iyileşmesine değil size de pek çok açıdan yararlı olacaktır.

eco_friendly

Geri dönüşüm

Çevre dostu olmanın belki de tek ve en önemli yolu geri dönüşümü sağlayabilmektir. Geri dönüşüm çevreye faydalı olmaya giden en kestirme yollarında biridir fakat geri dönüşüm sadece atıklarınız ayırmak için kullanacağınız bir geri dönüşüm çöp kutusu değildir. Geri dönüşümün pek çok yolu vardır. Bahçenizdeki gübre veya hala birinin işine yarayabilecek ve kullanılabilir bir eşyanızı çöpe atmamak da bir yoldur.

Enerji tasarrufu

Karbon yayılmasını azaltarak çevreye yardımcı olmanın bir başka yolu da enerji tasarrufudur. Elektrikli cihazlarınızı “stand by” konumundan “kapalı” konumuna getirmek tasarruf yollarından yalnızca biridir. Enerji tüketiminizi izlemek için enerji monitörü de alabilirsiniz.

 Atık azaltma

Atıkları azaltmak da bir başka çevre koruma yollarından biridir. Elektrik tasarrufu için gerçekten de ihtiyaç duymadığımız cihazları almamanın yanında, eşyaları atmak yerine geri dönüştürmek de bir çözümdür.

 Çevre dostu ürünlerin alınması

Aldığımız pek çok eşyanın çevre dostu olanı da vardır. Neredeyse her şeyin, çevre dostu arabalardan çevre dostu su ısıtıcılara kadar her şeyin çevre dostu olanı mevcuttur. Enerjiden tasarruf eden alternatifler arayın ve alternatiften ziyade daha az enerji gerektiren maddeleri seçmeye çalışın.

Doğal yöntemlerin denenmesi

Pek çok sorunun doğal çözüm yolları da vardır. Kimyasal temizleyiciler yerine doğal malzemeleri seçmeyi deneyin. Giysileri kurutma makinesinde kurutmak yerine asarak kurutmaya geri dönün. Doğal yöntemler yeterli olduğu kadar az masraflıdır.

http://www.fxstd.com/article/five-simple-methods-for-eco-friendly-living

www.dunyalilar.org 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu