Güncel

“Çocuklara Karşı İşlenen Suçlar Cezasız Kalıyor”

Gündem Çocuk Derneği çocuklara karşı işlenen suçların cezasız kaldığını vurgulayarak Ahmet Yıldız’ı 13 yaşında öldürenlerin de cezasız kalacağına dair endişesini dile getirdi.

“Ne yazık ki biz bu süreçleri biliyoruz, hatırlıyoruz. Bu suçun da ‘tıpkı çocuklara karşı işlenen pek çok suçta olduğu gibi’ cezasız kalacağından endişe ediyoruz.

“Son olarak Bingöl’de tecavüze uğrayan 16 yaşındaki E.A’da, kolluk güçleri tarafından öldürülen Ceylan Önkol’da, üzerine lavabo düşerek yaşamını kaybeden 6 yaşındaki Efe Boz’da, 12 yaşında bedenine saplanan 13 kurşunla yaşamını kaybeden Uğur Kaymaz’da ve daha pek çok çocukta olduğu gibi…”

14 Mart 2013’te, kaçak işyerinde, kaçak olarak çalışırken pres makinesine sıkışarak yaşamını kaybeden Ahmet Yıldız’ın davasının bugün görülen duruşmasında sanık işyeri sahibi tahliye edilmişti.

Gündem Çocuk Derneği yaptığı çağrıda, davada müdahilliği süren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere herkesi bu davanın takipçisi olmaya davet etti.

Mahkeme daha önce Gündem Çocuk Derneği’nin, bugün de Adana Barosu’nun müdahillik taleplerini reddetti.

Ahmet Yıldız davası

Sadece 2012’de iş cinayetleri sebebiyle en az 38 çocuğun hayatını kaybettiğine de dikkat çeken Gündem Çocuk yaptığı açıklamada, Ahmet Yıldız’ın hayatını kaybettiği sürece ve davaya dair de bilgi verdi.

“Yaşamını kaybeden Ahmet Yıldız Urfa’dan Adana’ya göç eden kalabalık bir ailede, aile bireylerinin söylediği üzere ‘neşeli ve çok çalışkan, hiçbir işten erinmeyen’ 13 yaşında bir çocuktu.

“Yasalar her ne kadar 13 yaşındaki bir çocuğun okulda olması gerektiğini söylese de evlerine yakın bir yerde, kaçak olduğu bilindiği ancak hakkında hiçbir işlem yapılmayan bir iş yerinde çalışıyordu.

“Pres makinesinde çalışan Ahmet’in 30 saniyede değil 15 saniyede bir sıkıştırma yapabilmesi için başka işyerlerinde de çok yaygın uygulandığı gibi pres makinesinin sensörü bilerek kapatıldı. Kapatılınca da Ahmet’in kafası makinede sıkıştı.

“İşyeri sahibi Ahmet’i hastaneye götürmeden önce cinayetin izlerini temizlemiş ve doktorlara çocuğun trafik kazası geçirdiğini söylemişti.

“Ancak olayın trafik kazası olmadığını doktorun fark etmesi üzerine durum savcılığa bildirmiş ve adli mercilere yansımıştı.

“Bilirkişi raporunda yüzde 100 kusurlu bulunan işyeri sahibi A. K. aileye para yoluyla anlaşma teklif etti ve aile ikinci duruşmada şikayetinden vazgeçti.”

Bir önceki duruşmada sanık A. K. kickboks maçı olduğunu ve maça katılmak istediğini belirterek tahliyesini talep etmişti.

Bugün delillerin toplandığı gerekçesiyle tekrarlanan tahliye talebi kabul edildi.

Gündem Çocuk Derneği

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu