Güncel

Diktatörlerin karıları

Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır denir. Peki insan hakları diye bir kavramın olmadığı, muhaliflere her türlü işkencenin, hatta kitlesel katliamların tereddütsüz yapıldığı, ifade özgürlüğünün yok edildiği, karanlık, acımasız diktatörlerin arkasında kim duruyor?

Dünyadaki bir dizi diktatörlerin kadınları çoğunlukla yolsuzluğa, siyasi ayaklanmalara ve de diğer karılara katlanmak zorunda. Kimisi sosyal yardım işlerine kendilerini vuruyor, kimileri de saraylarda lüks hayatın keyfini sürüyor, eşlerine paralel kendi vurgunlarını vuruyor.

ANGOLA – ANA PAULA DOS SANTOS

Angola’nın 34 yıllık diktatörü José Eduardo dos Santos’un karısı Ana Paula dos Santos, eski bir model. Ana Paula uğruna servet harcadığı giyimine çok düşkün olmasıyla tanınıyor.

First Lady, ülkenin devlet okullarındaki eğitimin kalitesinin çok kötü olduğunu ilan edip oğlunu Luanda’daki özel bir Portekiz okuluna göndereceğini açıklaması ülkede büyük tepki topladı. Çünkü halk zaten bu durumdan ülkeyi feci bir baskıyla yöneten kocasını sorumlu tutuyor.

KAMERUN – CHANTAL BIYA

30 yıldır Kamerun’un yöneten Başkan Paul Biya’nın  karısı Chantal Biya, uzun saçlarıyla ilginç bir karakter. Modaya düşkünlüğüyle “trend setter” olarak tanınan Biya çok sosyal bir kişilik. Paris Hilton’dan Michelle Obama’ya ünlü kadınlarla tanışmayı çok seviyor. Hatta geçtiğimiz yıl Papa ile dahi tanıştı. En sevdiği tasarımcıların Dior ve Chanel olduğunu, gardırobundaki elbiselerin kendisine özel olarak yapıldığını paylaşmaya bayılıyor. Chantal Biya, African Synergy adlı kıtanın 22 ülkesinin başkanlarının eşlerini kapsayan organizasyonun da üyesi.

GAMBIYA – ZEINAB SUMA

Gambiya’nın paronoyalarla ve boş inançlarla başı beladaki diktatörü Yahya Jammeh’in eşi Zeinab Suma berbat bir imaja sahip. Pek çok kişi onu “altın hastası”, “fahişe”, “Gambiyalılar’ın acı çekmesinden zevk alan şeytan” gibi şok edici sıfatlarla anıyor. Kocası Jammeh, 2012’de genç bir kadını ikinci eş olarka alınca Zeinab bu durumu protesto etmek için ABD’ye taşındı. En nihayetinde boşanma ile tehdit ettiği kocasının genç eşinden ayrılmasını sağladı ve diktatörü pes ettirdi.

KUZEY KORE – RI SOL-JU

Dünyanın en kapalı rejimi Kuzey Kore’nin diktatörü Kim Jong-un’un eşi Ri Sol-ju daha geçen yıl resmi eş olarak “atandı.” Sol-ju’nun 30’lu yaşlarda olduğu ve hali vakti yerinde bir aileden geldiğinden başka kesin bilgi yok. Bununla birlikte, Sol-ju’nun başkan eşi olmadan önce  ev yapımı bir porno film çektiği ve önceden rastgele cinsel ilişkiler kuran bir yaşam tarzına sahip olduğu dedikoduları tüm ülkeyi sarmış. Hatta bazı kaynaklara göre bu dedikodular hakkında sürekli konuşan dokuz müzisyen kocasının emriyle infaz edilmiş.

EKVATOR GİNESİ – CONSTANCIA MANGUE

Afrika’nın bu en küçük ülkesini 35 yıldır yöneten Başkan Teodoro Mbasogo, güç kazanmak için öldürttüğü muhaliflerinin etini yemekle suçlanan bir diktatör.

Başkanın eşi Constancia Mangue ise kendi kurduğu kadın ve çocuk hakları dernekleri ile ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle ödüller kazanan sosyal bir aktivist olarak dikkati çekiyor.

ZİMBABVE – GRACE MUGABE

Zimbabve’yi 1980’den bu yana demir yumruğuyla yöneten Rogert Mugabe’nin bir zamanlar sekreteri olan eşi Grace gösterişli alışveriş tutkusuyla tanınıyor. Grace’in bu yaşam biçim, muhaliflerin onu “Disgrace (yüz karası) olarak adlandırmasına yol açtı.  2008’de yayınlanan WikiLeaks belgelerine göre, zamanın ABD’nin Zimbabve büyükelçisi, Grace Mugabe’yi  yolsuzluklardan ve ülkenin doğu tarafındaki şiddetle başı beladaki elmas tarlalarından devasa faydalar sağlamakla suçladı. Grace WikiLeaks belgelerini yayınlayan gazeteye 15 milyon dolarlık bir tazminat davası açtı.

SWAZILAND KRALLIĞI – INKHOSİKATI LAMBIKIZA

Afrika’nın güneyinde yer alan bu krallığın kraliçesi Inkhosikati Lambikiza, kral Msati’nin 15 karısının tepesinde yer alıyor. Kraliçe Swaziland geleneklerine meydan okuyarak evlendikten sonra hukuk okudu. Kilise müziklerini içeren bir albüm de yapan kraliçe, cesur giyim tarzıyla da uluslararası basının gözdesi.

Ahmet Buğdaycı

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu