Çevre

Doğa Konuşuyor – Nature Is Speaking

Doğanın insana ihtiyacı yok ama insanın doğaya ihtiyacı var!Nature-is-Speaking

Conservation International kuruluşunun başlattığı bir kampanya içinJulia Roberts, Penélope Cruz, Robert Redford, Kevin Spacey, Harrison Ford, Edward Norton,Ian Somerhalder gibi ünlü oyuncular biraraya geldi ve bir video serisi oluşturdu

Kampanyanın mesajı ise sade ve çarpıcı. “Doğanın insanlığa ihtiyacı yok. İnsanlığın doğaya ihtiyacı var.”

Kevin Spacey / Yağmur Ormanı

“Ben yağmur ormanıyım. Bunların hepsi benim. Ağaçlar, bitkiler, yapraklar… Hepsi büyür, ölür ve yine bana döner. Ben ne işe mi yarıyorum? Soluduğunuz havayı ben yapıyorum…”

Harrison Ford / Okyanus

“Dünyanın neredeyse tamamıyım. Ona şekil verdim. Her akıntı, her bulut ve her yağmur damlası, bana geri gelir. Öyle ya da böyle, her yaşayan şeyin bana ihtiyacı var. Ben kaynağım. İnsanlar da farklı değil. Onlara borcum yok. Ben veririm. Onlar alırlar. Ama ben her zaman geri alabilirim.”

Robert Redford / Kızıl Orman

“Niye mi bu kadar akıllıyım? Çünkü çok uzun zamandır buradayım. Her türlü hava şartına alışığım, içimde her türlü canlıyı barındırırım. Ama bir tek insanla barışamadım… Onlar hiç bir zaman bu sistemin bir parçası olduklarını anlamadılar, onu hep kullanmaya çalıştılar.”

Edward Norton / Toprak

“Ben toprağım. Tepelerde, vadilerde, tarlalarda hep ben varım. Ben olmazsam insan nesli varolamaz. Ben bu gezegenin derisiyim ve canlıyım. Ama insanlar bana bir pislikmişim gibi davranıyor…”

Julia Roberts / Doğa Ana

“Bazıları bana “Doğa” der. Bazıları da “Doğa Ana”. 4,5 Milyar yıldır buradayım, yani sizden çok uzun zaman önceden beri… Benim insanlara ihtiyacım yok, insanların bana ihtiyacı var. Sizin geleceğiniz bana bağlı. Bütün bu toprak, okyanuslar, ormanlar hepsi benim. Canlıları besleyen de, aç bırakan da benim. Bunların hepsini alabilirsiniz, beni umursamadan yaşayabilirsiniz. Benim için hiç sorun değil, ben her zaman bir yolunu bulurum ve değişerek varlığımı sürdürürüm. Siz ancak kendi kaderinizi belirlersiniz, benimkini değil…

Penelope Cruz / Su

Ian Somerhalder / Mercan Kayalığı

Dünyalılar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu