Güncel

Dünya Barış Günü Başka Türkiye Barış Günü Başka

Türkiye’ de ve Kıbrıs’ta 1 Eylül “Dünya Barış Günü” olarak kutlanmakta. Oysa dünyada ise değil… 

O zaman 1 Eylül hangi dünyanın “Barış Günü”?

September-21-World-Peace-Day-2012-SMS-Messages-Quotes-Greetings

“Dünya Barış Günü”nün 1 Eylül tarihinde sadece Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanmaktadır. Oysa “Dünya Barış Günü” 160 ülkede binlerce kurumun katılımıyla 21 Eylül tarihinde kutlanmaktadır.

Esasen, her iki gün de Birleşmiş Milletlerin aldığı kararlar doğrultusunda gelişmiştir. Türkiye’de 1 Eylül tarihinde kutlanan “Dünya Barış Günü” 2. Dünya Savaşı’nın başlama tarihi ve Birleşmiş Milletlerin buna yönelik olarak aldığı bir kararla ilişkilidir. Takvimler 1 Eylül 1939’u gösterirken Naziler Polonya’yı işgal etmişler ve bu işgal 2. Dünya Savaşı’nın da başlangıcı olmuştur. İnsanlık tarihinin en kanlı savaşlarından biri olan bu savaşın unutulmaması amacıyla dünyanın dört bir yanında 1 Eylül’ün “Dünya Barış Günü”olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Yani Türkiye’deki “Dünya Barış Günü”nün geçerliliği bu nedenle Birleşmiş Milletlerin aldığı bu kararda yatmaktadır.

Fakat daha sonra, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’nin ve Varşova Paktı’nın dağılması üzerine, Hitler faşizminin 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek 2. Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih olan 1 Eylül tarihi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 30 Kasım 1981 tarihindeki 57. birleşiminde, “Genel Kurul”un açılış günü olan her Eylül’ün üçüncü salı gününün “Uluslararası Barış Günü” ilan edilmesiyle değişmiştir.

Daha sonra da, Genel Kurul’un 7 Eylül 2001 tarih veA/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül “Dünya Barış Günü” olarak ilan edilmiştir. Şimdi bu duruma göre, tüm dünyanın 21 Eylül’de kutladığı bu günü bizde 1 Eylül’de kutlamanın ne alemi vardır?

barış

“Dünya Barış Günü” ile tüm dünyada, tüm ülkelerin ve tüm insanların düşmanlıklarını ve savaşı 24 saat süreyle durdurmaları ve küresel ateşkesin ilan edildiği bir gün olması amaçlanmaktadır. Tüm dünyada bu gün yerel saatle 12’de bir dakikalık saygı duruşu yapılmakta, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınmaktadır. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretilmiş ve “Çan”ın üzerine “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazınmıştır.

Kısacası “1 Eylül” sadece bizim “dünya barış günümüz”. Eğer bir BM günü istiyorsak onların 21 Eylül “Dünya Barış Günü”nü benimsemekten; “dünya barış gününü “1 Eylül”de kutlamak istiyorsak onu hakikaten “Dünya Barış Günü” kılmaktan başka çare yok. Ama “Birleşmiş Milletler’in 1 Eylül Dünya Barış Günü” diye bir gün yok…

Keşke her gün ‘Barış Günü’ olsa tabii… Ama yine de bilmekte fayda var.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu