Güncel

Dünya Ölümünü Konuşuyor: Berkin Sivil Direnişin Simgesi Oldu

Gezi gösterileri sırasında polis tarafından atılan bir gaz fişeği yüzünden 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümü ve buna ilişkin protesto gösterileri yabancı medyada geniş yer buldu. Haber ve yorumlarda “Türkiye gerildi” denilirken Berkin’in ölümü için “Sivil direnişin simgesi”, “Aşırı polis gücü kullanımının sembolü”, “Eylemlere sert polis müdahalesi” gibi ifadeleri kullanılıyor.

1901212_662452057152143_1479072549_n

-NEW YORK TIMES: “SİVİL DİRENİŞİN SİMGESİ”

Berkin’in ölümünün “geçen yazdan bu yana en büyük protestolara yol açtığını” anlatan New York Times, Berkin’in “sivil direnişinin simgesi” haline geldiğinin altını çiziyor. Gazete, Cumhurbaşkanı Gül‘ün Berkin’in ailesine başsağlığı mesajını gönderirken “Protestolar sırasında polisin Güce başvurmasını savunan Başbakan Recep Yayyip Erdoğan Berkin’in ölümüne ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı” diye yazıyor.

-GUARDIAN: “BERKİN, DOĞRUDAN POLİS ŞİDDETİYLE ÖLEN EN AZ DÖRDÜNCÜ KİŞİ”

İngiliz The Guardian gazetesi, Haziran ayından beri, Gezi Parkı‘nı kurtarmak için başlayan ve sonrasında “Erdoğan’ın artan otoriter tutumu”na karşı, ülke genelinde bir öfke gösterisine dönüşen çevreci protestolar sırasında, yüz binlerce kişinin sokaklara döküldüğü yorumunu yaparken, Berkin’in ölümüyle, protestolarda ölenlerin sayısının yediye çıktığını ve bunun “doğrudan polis şiddetinden kaynaklanan en az dördüncü ölüm” olduğunu savundu. Türk polisinin de Gezi Parkı protestocularına karşı aşırı güç uygulamakla suçlandığının altı çizildi.

-FINANCIAL TIMES: “ELVAN, AŞIRI POLİS GÜCÜ KULLANIMININ SEMBOLÜ”

Ekonomi gazetesi Financial Times, Berkin’in geçen yılda patlak veren hükümet karşıtı gösterilerin bastırılması sonucunda hayatını kaybeden 7. sivil olduğuna dikkat çekerken “Elvan insan hakları grupların eleştirdikleri aşırı polis gücü kullanımının sembolü haline geldi” diyor. Elvan’ın ölümü üzerine yapılan protesto gösterilerinin yayıldığını anlatan gazete, Başbakan Erdoğan‘ın “protestocuların ölümleri nedeniyle özür dilemeyi” reddederken polisin gösterilere yanıtını övdüğünü anlatıyor.

-BBC: “TÜRKİYE GERİLDİ”

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Berkin’in ölümü üzerine Türkiye‘nin gerildiğini, çeşitli kentlerde protesto gösterilerinin yapıldığını anlattığı haberinde “Protestocular, hükümetin yolsuzlukları olarak gördüklerine, internet üzerinde kontrolü sıkılaştıran yeni yasalara, hükümetin yargı ve savcı atamaları üzerindeki kontrolünün artmasına öfkeli” diyor. Bunun ardından ortaya çıkan ses kayıtlarına da değinenBBC, gösteri yapanlar için “Kalabalıktaki birçok kişi, polisin hastaneye yaş tutanların güvenliğini sağlamak için değil, işleri daha kötüleştirmek için geldiğini düşünüyorlar” sözlerini de kullanıyor.

-DEUTSCHE WELLE: EYLEMLERE POLİSTEN “SERT” MÜDAHALE

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeği sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan‘ın cenaze töreni öncesinde Türkiye genelinde düzenlenen protestolar ve protestolara yapılan polis müdahalesi Alman Deutsche Welle‘de de yankı buldu. Haberde, Ankara ve İstanbul‘da başlayan protestoların Türkiye geneline yayıldığı aktarılırken, Ankara‘da ODTÜ öğrencilerine ve Güven Park’ta toplanan eylemcilere, İstanbul‘da ise Taksim‘de toplanan göstericilere polisin tazyikli su ve biber gazı ile “sert” müdahale ettiğinin altı çizildi. Ayrıca siyasi çevrelerin de polis ve protestocular arasındaki çatışmanın artmasından endişe duyduklarını söyledikleri belirtildi.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu