Çevre

Dünyadaki en ilginç 6 sınır

Keşke sınırlar olmasa ama varlar maalesef ancak dünyada öyle sınırlar var ki, elinizi kolunuzu sallaya sallaya bir ülkeden diğerine geçebilir, sınırların karmaşıklığından hangi ülkede olduğunuzu şaşırabilir ya da tam tersine karşınızda silahlarını size doğrultmuş askerler bulabilirsiniz.

Doğu Asya’dan Amerika’ya, Afrika’dan Bering Boğazı’na, sıradışı sınırlar…

Baarle-Nassau – Baarle-Hertog, Belçika Hollanda sınırıen ilginç 6 sınır

Hollanda’da bulunan Baarle-Nassau ve Belçika’da bulunan Baarle-Hertog kasabaları oldukça ilginç bir sınırı paylaşıyorlar. Baarle-Hertog kasabası, Belçika’da bulunan toprakların dışında, Hollanda tarafındaki Nassau kasabasının içinde yer alan 26 toprak parçasından oluşuyor. Kasabanın bazı yerlerinde bazen bir mahalle, bazen de sadece bir iki sokak Belçika’ya ait olabiliyor. Yemeğinizi Belçika’daki bir restoranda yedikten sonra, sokağın karşısında Hollanda’da bir bara gidebiliyorsunuz.

Bir Tawil, Mısır- Sudan sınırı

en ilginç 6 sınır

Mısır- Sudan sınırında yer alan Bir Tawil kelimenin tam anlamıyla bir ‘No man’s land’ yani kimseye ait olmayan bölge. 2000km²’lik bölge, 1902’de İngilizlerin dikkatsizliği sonucu ortaya çıktı. 1899’da çizdikleri haritayı 1902’de yeniden çizen İngilizler, çizgilerde hata yapınca, Bir Tawil ve Halaib bölgeleri doğdu. İşin ilginç tarafı, Halaib farklı doğal kaynaklara ve deniz kıyısına sahipken, Bir Tawil kurak bir bölge olarak dikkat çekiyor. Haritalardan dolayı ortaya çıkan kargaşada Mısır, Halaib’i kendisine, Bir Tawil’i de Sudan’a bağlayan 1899 sınırlarında ısrar ederken, Sudan ise Halaib’i kendine, Bir Tawil’i ise Mısır’a veren 1902 sınırlarını destekliyor. Sonuç olarak, iki ülke Halaib bölgesi için didişirken, Bir Tawil iki tarafın da diğerine vermeye çalıştığı istenmeyen bölge halinde. Bu bölgede iki ülkenin sınır kapısı bulunmuyor. Bir Tawil, Antartika’nın dışında hiç bir ülkeye ait olmayan tek kara parçası.

Cooch-Behar bölgesi, Hindistan- Bangladeş sınırı

en ilginç 6 sınır

Dünyanın en karmaşık sınır çizgilerinden biri de Cooch-Behar’ta yer alıyor. Haritalara bakınca hayrete düşüren sınır şeridi, beraberinde sorunları da getiriyor. Hindistan’a ve Bangladeş’e ait toprak parçalarının iç içe geçtiği bölgede halk, her gün iki ülke arasında gidip gelmek zorunda kalıyor. Örneğin Hindistan’ın Balapara Khagrabari kasabası, Bangladeş’e ait topraklarda yer alıyor. Ama bu topraklar da yine Hindistan’a ait Dahala Khagrabari bölgesinde yer alıyor.

Diomede adalarıen ilginç 6 sınır

Rusya ile Amerika’yı birbirinden ayıran Bering Boğazı’nda yer alan Diomede Adaları iki kara parçasından oluşuyor. ABD’ye bağlı küçük Diomede’de 146 kişi ikamet ederken Rusya’ya ait büyük Diomede’de ise kimse yaşamıyor. Birbirinden 4 kilometre uzaklıktaki adaların özelliği, ABD ile Rusya’yı ayıran sınır oluşlarının yanı sıra, aralarından gün değiştirme çizgisinin geçiyor oluşu. Küçük Diomede’deki insanlar karşı tarafa baktıkları zaman sadece başka bir ülkeye bakmıyorlar, aynı zamanda ‘geleceğe’ de bakıyor oluyorlar. Küçük Diomede’de cumartesi sabah saat 09:00 iken, karşı tarafta saat, pazar sabahı 06:00 oluyor.

Tumen nehri

en ilginç 6 sınır

Doğu Asya’da bulunan Tumen nehri, Çin, Rusya ve Kuzey Kore sınırlarına ev sahipliği yapıyor. Kaynağını Pektu dağından alan nehir, menderesler çizerek denize dökülmeden önce üç sınırı bir araya getiriyor. Rusya’dan başladığınız yürüşünüz sırasında güneye doğru inerseniz, bir kilometreden az bir mesafede kendinizi önce Çin’de, ardından Kuzey Kore’de bulacaksınız. Dikkat edin Kore ordusu sınırı çok sıkı koruyor! 

Derby Town, Vermont

en ilginç 6 sınır

Derby Line şehri, Vermont eylatinde ABD ve Kanada sınırında bulunuyor. Kentin içinden geçen sınır çizgisi bazen sokakları, hatta evleri iki ayrı ülkeye ayırıyor. Öyle ki bazı evlerin mutfakları ABD’de, yatak odaları Kanada’da yer alabiliyor. Derby Line’ın diğer bir özelliği, bilerek sınırın üzerine inşaat edilen Haskell Kütüphanesi ve Opera binası. Operanın sahnesi Kanada’da bulunurken, binaya giriş, ABD tarafındaki kapıdan yapılıyor. Binanın ayrıca, biri ABD diğeri Kanada olmak üzere iki posta adresi bulunuyor.

Kaynak: www.zete.com

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu