Güncel

Dünyanın ilk vejetaryen şehri: Palitana

Hindistan’ın Gujarat eyaletinde, dağlarda kurulmuş olan Palitana şehri dünyanın ilk vejetaryen şehri oldu. Gujarat hükümeti Palitana’nın “etsiz bölge “olduğunu ilân etti. Şehirde et ve yumurta satışı tamamen yasaklanırken, şehir sınırları dahilinde hayvan kesimi yasa dışı ilân edildi.Palitan

Palitana dünyanın en eski inançlarından biri olarak bilinen Jainizm’e ev sahipliği yapıyor. Dünyada 5 milyona yakın insan ve Palitana’nın 65 bin kişilik nüfusunun %75’i bu inancı benimsiyor. İnancın pratiği ise yaşayan bütün canlıların ruhsal eşitliğinin ve özgürlüğünün üzerine kurulu.

2-palitana...

Bir Jain keşişi olan Virat Sagar Maharaj “Dünyadaki herkesin- ister insan, ister hayvan isterse küçücük bir yaratığın- kendisine Tanrı tarafından verilen bir yaşam hakkı var. Bu hakkı onlardan nasıl alabiliriz? Bu gerçek her dinin kutsal kitabında, özellikle de Jainizm’de açıkça yazılmıştır” diyor.

Jainistlerden Sadhar Sagar “Bu şehirde ete ulaşmak hep kolay oldu ama bu bizi dini inançlarımıza aykırı. Bu kutsal mekânda vejetaryen kökenli olmak bütün yiyeceklerin yasaklanmasını istedik hep “ diyor.

Ancak bu karar bölgenin balıkçılarını olumsuz şekilde etkiledi. Balıkçıları temsilen Valjibhai Mithapura olayı mahkemeye taşıdı. Ayrıca 65,000 kişilik nüfusunun %25’i müslüman olan Palitina’da, Müslüman akademisyen Syed Jehangir Miyan’da bu yasağa karşı çıkanlardan “Bu şehirde yaşayan çok insan var ve nüfusun çoğunluğu et yiyor. İnsanların et yemesini yasaklamak haklarının ihlâli demektir. Biz bu şehirde on yıllardır yaşıyoruz. Birdenbire bütün şehre böyle bir yasak getirmek yanlış” şeklinde konuşuyor

Hayvan Özgürlüğü Çevirileri, World Crunch

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu