Çevre

Enerji açığı koca bir yalan!

 

Gerze Belediyesinin düzenlediği 40. Kültür Sanat Festivali (Ağustos 2014) kapsamında nükleer santral konulu bir panel düzenlendi.

gerze_panel

Panelist olarak Nükleer fizik alanında çalışan Prof. Dr. Hayrettin Kılıç, Fukişima faciasını yaşayan Japon gazeteciler Akiko Yoshida ve Morita Toshiya ve Prof. Oğuz Türkyılmaz katıldı.

Panelde konuşan Japon Gazeteci Morita Toshiya, nükleer santral macerasından Japonya’nın tarifi imkansız zarar gördüğünü, fakat yetkililerin bunu az bir şeymiş gibi göstermeye çalıştıklarını söyledi. “Bizim yöneticilerimiz Japonya’da nükleer konusunda doğruyu söylemiyorlar” diyen Toshiya, şu anda 4 nükleer ünitesi de içine girilemez halde bulunduğunu, dördüncü reaktörden de yüksek miktarda radyoaktif maddenin denize sızdığını söyledi. Söz alan diğer Japon gazeteci Akiko Yoshida da, Japonya’da da nükleer karşıtı mücadeleyi anlatarak, “Japon Halkı ve Türkiye halkı el ele verelim ve mücadeleyi yükseltelim” dedi.

BALIKLAR YAŞAYAMAZ OLACAK

Prof. Dr. Hayrettin Kılıç  “Sinop’a düşünülen santral; günde on milyar metreküp su çekecek, bunun içindeki balık larvaları ve planktonları haşlayacak, ısınmış haldeki suyu denize boşaltacak ve deniz suyu ısısını yükseltecek böylece on yıl içinde balık yaşayamaz olacak. Şu cennet köşesi memleketin Japonya’nın uğradığı gibi bir felakete maruz kalmasını önemsemiyorlar, kâr hırsları buna mani oluyor” şeklinde konuştu.

gerze

Prof. Oğuz Türkyılmaz, “Şu anda Türkiye’de yaklaşık 60 bin megavat elektrik üretiliyor. 47 bin megavat civarında da tüketim var. Enerji açığı yok. ‘Nükleer santral yapmazsak elektrik kesintilerine maruz kalırız’ söylemi koca bir yalan” dedi.

Bu haber ilk olarak Evrensel’de yayınlanmıştır.

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu