Güncel

Genetiği Değiştirilmiş Pirinçler Sofralarımızda!!!

Mersin Limanı üzerinden Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) pirinç ithal edildiği iddiası gerçek çıktı. Alınan ürünler üzerinde yapılan araştırmada 3 firmanın pirinçleri GDO’lu çıktı. Operasyon düzenlenen 3 firmadan 7 kişi gözaltına alındı.

ABD’den ithal edilen ve Mersin Limanı’na getirilen 23 bin tonluk pirinçte GDO saptandığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınanlar arasında, ithalatçı firmalardan Tat Bakliyat A.Ş. ve Göze Tarım A.Ş. yöneticilerinin de bulunduğu belirtildi. Şüphelilerin, soruşturma kapsamında Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’ne teslim edildikleri kaydedildi. Olayla ilgili olarak Gaziantep’ten 1 kişinin daha arandığı öğrenildi.

İŞTE O İSİMLER

Edinilen bilgilere göre, Mersin ve İstanbul’da eşzamanlı olarak düzenlenen operasyonlar sonucunda gözaltına alınan isimler şöyle: Abdullah Boyacıoğlu, Bayram Fettahoğlu, Fuat Fettahoğlu, Sezgin Fettahoğlu, Ali Sevin, Nasip Memiş, Şerafettin Memiş.

ÖNCEKİ PARTİLER PİYASAYA SÜRÜLMÜŞ

Mersin Limanında GDO’lu pirinç ithal eden Memişoğlu (Tat Bakliyat) firmasının piyasaya sürdüğü GDO’lu 1640 ton pirince el konulurken, daha önce 3 parti halinde ithal edilen 8 bin ton pirincin piyasaya sürüldüğü öğrenildi. Mersin Tarım Müdürlüğü diğer illerde raflarda bulunan pirinçlerin toplatılmasını isterken, bu malların ne kadarının satıldığı veya daha önce de ne kadar GDO’lu ürün satıldığı bilinmiyor. Manisa’dan gelen bir cevapta raflarda bulunan aynı markalı pirinçlerin de GDO’lu olduğu bildirildi.

TOPLAM MİKTAR 300 BİN TON

İthalat yapan firmaların yurt dışı şirketlerinin Mersin Limanı’ndan yaklaşık 300 bin ton pirinç soktuğu belirtiyor. Elde edilen bilgilere göre, ithalatçı firmalar pirinç, soya ve mısır gibi malları yem olarak satın alıyorlar ve bu sayede hem KDV’den çalıyor hem de GDO’lu ürünü yiyecek maddesi olarak iç piyasaya sürüyorlar. Tarım Bakanlığı’nın iç piyasaya giren ürünleri takip edecek bir sisteminin bulunmadığı belirtiliyor.

ŞİRKETLERİN SAVUNMALAR KOMİK: GDO BULAŞMIŞ

Amerika ’dan getirdikleri pirinçler GDO’lu çıkan firmalar çok komik bir iddia ile savunmada bulundular. Pirinçlerine el konulan Tat Bakliyat, Tiryaki Agro ve Göze Tarım isimli 3 firma ürünlerinde GDO olmadığını, aynı gemide ithal edilen mısır ve soya gibi diğer ürünlerden GDO bulaştığını iddia ettiler. Ancak TÜBİTAK tarafından yapılan inceleme sonucunda, pirinçlerin kendilerinin GDO’lu olduğu ve bulaşma söz konusu olmadığının anlaşıldığı öğrenildi. Öte yandan, Tarım Bakanlığı’nın firmaların itirazı üzerine, aynı pirinç numunesini tekrar incelediği, ilk raporda “GDO yoktur” diyen Bakanlık uzmanlarının diğer kurumların “GDO vardır” analizinden sonra, “ürünlere GDO bulaşmıştır” şeklinde bir rapor bildirdiği öğrenildi. Ancak TÜBİTAK ve üniversitelerin yaptığı analizlerin ürünlerin kendilerinin GDO’lu olduğunu ortaya koyduğu bildiriliyor.

www.dunyalilar.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu