Güncel

Gezi Parkı Hareketi Kendi Medyasını Yarattı

Gezi Parkı’nda an itibariyle bir radyo, iki ‘televizyon’, canlı yayın yapan bir kanal ve bir de günlük gazete var. Hatta parkın  içinde Emek sinemasına atıf olarak kurulan bir projeksiyonla direnişçiler birlikte film izlemekte. Artık anaakım medya olmasa da olur!

“Dünyalılar” gibi merkez medyaya alternatif  olan bu yeni medya hareketleri Gezi’nin gerçek sesi oldular.

Gezi Radyo (FM 101.9)

Gezi Radyo dün sabah 10.40’ta parkta bir çadırdan yayına başladı. Malzemeler: Ağaç üzerine kurulu bir korsan radyo anteni, verici, mikser ve laptop… Sabah Gerze termik santralı direnişçileri radyoya misafir oldu, şimdi de sırada Arap Baharı’ndan çıkan müzikler var. Radyo her gün 10.00 – 22.00 arasında yayında olacak, parktaki farklı gruplarla röportajlar yapılacak, saat başı da 10 dakikalık haber bülteni geçilecek. Şimdilik FM yalnızca park etrafında çekiyor, internetten ise her an dinlenebiliyor. Dün öğle saatlerinde radyo internetten 400 dinleyiciye ulaşmıştı bile.

geziradyo.org twitter: @geziradyo


Videoccupy 

Video aktivistlerinin kurduğu grup, her türlü görüntüyü montajlayarak Youtube’dan yayıyor. Parkta bir masa kurmuşlar, gelecek videoları bekliyorlar. Ayrıca görüntüleri internet üzerindeki video portallarından birine upload edip linkini videoccupy@gmail.com‘a ulaştırmak mümkün. Şu anda ‘Parkta bir gün nasıl geçiyor’ konulu belgesel de hazırlıyorlar.

facebook.com/Videoccupy

Gezi Parkı TV

Parkta kurdukları çardakta 90 ‘çapulcu’nun beyanını yayımlamışlar. Sinema öğrencisi Fatih Yücel Köroğlu ve kameraman Cansu İnceay, ‘’Amacımız açık kürsü yaratmak, kimsenin söylediğini montajlamıyoruz’’ diyor. Videolar günde iki kere internete yükleniyor. ‘’En uzunu 7 dakika’’ diyorlar ve ekliyorlar: ‘İnanın kuru gürültü değil, herkes çok dolu…” Bir adam, eline mikrofonu alıp konuşuyor, uzaklaşırken “içimi döktüm rahatladım” diyor.

geziparkitv.wordpress.com


Revoltistanbul 
Revolt İstanbul ekibi, çekilen görüntüleri birleştirerek internetten canlı yayımlıyor. Akıllı telefon olan herkes, ‘uscreen’ veya ‘qik’ aplikasyonlarını yükleyerek görüntüleri ‘revoltistanbul’ kanalına yönlendirebiliyor. Parkın etrafındaki barikatlardan da, Ankara, İzmir, Hatay’dan da görüntüler burada yayımlanıyor. Gönüllüler, “Amacımız dezenformasyonu engellemek ve sansürü ortadan kaldırmak’’ diyor.
http://livestream.com/revoltistanbul

Gezi Postası
Parkın günlük gazetesi ilk kez dün basıldı. ‘Friendfeed’ adlı paylaşım sitesinden 15-20 kişi bir araya geldi, ‘’‘Yandaş’ değil ‘candaş’ medya olalım’’ dedi. ‘‘Aramızda felsefeci de var, çevirmen de’’ diyor gönüllülerden mimar Güldan Canol. Gazetede günlük ihtiyaç listesi, parkta olup bitenler, talepler yayımlanıyor. Dün ilk sayı olduğu için 5 bin basılmış, gönüllüler baskı masrafını cepten ödemiş. Parkta dört çadırları var, gün içinde boş olan haberleri topluyor, toplantılara katılıyor. Akşam 09.30 çadırlarda buluşup içeriği belirliyor, tasarımı yapıyorlar. Sabah basılıp, elden taze dağıtım yapılıyor. Gazete parkta Müştereklerimiz ve Taksim Dayanışması’nın standlarında bulunabilir.
http://gazetegezipostasi.blogspot.com/

www.dunyalilar.org

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu