Bilim Teknoloji

Google’da Arama Dışında Yapabileceklerinizi Biliyor musunuz?

Google, dünya çapında her gün bir milyardan fazla soruya yanıt veriyor. Ancak, dünyaca ünlü bu arama motorunun muhtemelen çok az bilinen 15 özelliği daha var.

1. Uzaylılarla sohbet: Google Earth 5 versiyonundaki ‘Mars özelliği’ kullanıcılara Kızıl gezegenin yüzeyini inceleme ve hatta uzaylılarla konuşma imkânı bile sağlıyor. Arama kutusuna ‘Meliza’ yazdığınızda, gezegende bir uzaylıyla konuşabileceğiniz bir bölüme taşınıyorsunuz.Uzaylılarla 'chat' mümkün.

2. Sayfayı ‘yuvarlayabilirsiniz’: Arama kutusuna ‘do a barrel roll’ komutunu girip enter’a bastığınızda, arama sayfası kendi etrafında 360 derece dönüyor.

3. Uçuş takip etmek: Arama kutusuna dilediğiniz havayolu ve uçuş numarasını girdiğinizde, kalkış ve iniş zamanlarını takip edebiliyorsunuz.

Google Earth programıyla bir F16 bile uçurabilirsiniz.4. Google Earth kullanarak uçabilirsiniz: Bunun için Google Earth’e girip ‘CTRL+Alt+A’ tuşlarına basıp dilediğiniz uçağı seçip, uçmaya başlayabilirsiniz. Simülatör sayesinde F16′yı bile deneyebiliyorsunuz.

5. Sadece portre arama: Bazen Google’da fotoğraf aramak birçok istenmeyen sonucu da beraberinde getiriyor. Arama araçlarında ‘tip / type’, sonra da da ‘yüz / face’ seçeneğini tıkladığınızda daha dar bir sonuç listesiyle karşılaşıyorsunuz.

6. Google’ı proxy (filtre) olarak kullanmak: Hükümetin internet polisi gibi davrandığı Türkiye’de ne kadar işe yarar belli olmaz ama arama kutusuna ‘cache:WEBSITENAME.com’ yazdığınızda engellenen sitelere ulaşabiliyorsunu

7. Klingonca arama yapabilmek: Eğer Uzay Yolu (Star Trek) hayranıysanız, bu evrende Klingonlular tarafından konuşulan uydurma dil olan Klingonca arama yapabilirsiniz. Bunun için, bu linke tıklamak yeterli.

8. Paket takibi: Takip edeceğiniz paketin numarasını girdiğiniz takdirde tam olarak nerede olduğunu görebilirsiniz. Bunun için seçtiğiniz kargo şirketinin sitesine girmenize gerek bile yok.

9. Gmail adresinizi noktalarla tekrar tekrar yaratabilirsiniz: Gmail kullanıcı adınızda, istediğiniz yere sadece bir nokta koyar.

10. Yaklaşık işaretiyle eşanlamlı araması: Aradığınız kelimenin yanına yaklaşık işareti ( ~)eklemek, atlamanız muhtemel alakalı veya eşanlamlı bazı sonuçları da çıkarıyor.ak birden fazla adres yaratabilirsiniz.

11. Google translate (çeviri) ile melodi yaratmak: Google’ın çeviri programı Google Translate’de çıkan kutuya rastgele harfler (örneğin: pv kkk pkkk pvpvpv ppkk pddd bschk bschk p…) girip, hoparlör ikonuna tıkladığınızda karşınıza ilginç bir performans çıkıyor. Hazır yapılmışını burada bulabilirsiniz.

12. E-postanızı kısaltın: Birinin size gönderdiği mesajın belli bir bölümünü yanıtlamak istiyorsanız, o bölümün altını çizip, ‘cevapla’ tuşuna bastığınızda sadece seçilen kısmı cevabınıza ekleyecek.

13. Elmer Fudd’ca arama: Google her dilde arama yapma imkânı sunuyor. Bu seçeneklere Looney Tunes’un karton karakteri Elmer Fudd bile dahil.

Karşınıza çıkan oyunda başarısız olursanız, izlediğiniz video 'çatlıyor'.

15. YouTube’da oyun oynamak: YouTube’a girin, herhangibir video seçin ve sadece 1980′i tuşlayın. Bu size, videonuzu yaklaşan tehlikelerden korumanız gereken bir savunma oyunu sunacak. Eğer başarısız olursanız, videonuz ‘çatlayacak’.

15. Klasiklere göz atmak: ‘Book Search’ (Kitap Arama) özelliği bilgisayarınızın başında size klasik kitapları tarama imkânı sunuyor. Almadan önce bu şekilde bir test yapabiliyorsunuz.

http://www.diken.com.tr/

Dünyalılar

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu