Çevre

Güneş Koruyucuları Sandığımız Kadar Masum Değil…

Yaz gelince hemen herkes güneş koruyucuları kullanmaya başlıyor. Oysaki yüksek koruma faktörlü koruyucular yüksek koruma sağlamayabilir; hatta vücudunuza gereğinden fazla kimyasal girmesine yol açabilir. Pahalı koruyucular ucuz olanlardan daha etkili olmayabilir.

Aynı şekilde, bebek ve çocuklar için üretildiği söylenen koruyucular da, içerik olarak yetişkinlerinkinden hiç farklı olmayabilir.

Acaba bu krem ve koruyucularındaki zararlı içerikleri biliyor musunuz?

 

Oxybenzone: Güneş koruyularının hemen %80 inde bulunur. İnsan derisinin altına nüfuz ederek vücuda karışır. Hormonal bozukluklara yol açar, erkeklerde spermleri kadınlarda östrojen hormonu gibi davranır. Yüksek oranda cilt alerjisine neden olur.

4-MBC (4-methy-benzylidene camphor) : İnsan derisinin altına nüfuz ederek vücuda karışır. Anne sütüne dahi geçer. Östrojene bağımlı tümör hücrelerini stimüle eder. Üreme bozukluklarına yol açar.

3-BP (benzophenone) : Derinin altına nüfuz ederek ve DNA yı değiştiren etki yaparak cilt kanseri oluşumuna neden oluyor. Hormonları bozmakta ve aktivite gecikmesine yol açmakta.
OCM (Octylmethoxycinnamate) : Deri altına nüfuz ederek kana karışır. Anne sütüne dahi geçer. Hormonsal dengeyi bozmakta, üreme sistemini etkilemekte, tiroit hormonları etkilemektedir. Yüksek oranda cilt alerjisine neden olur.

HMS- Homosalate: Güneş koruyucularında çok yaygın kullanılıyor. Deriden nüfus ederek hormonlarda östrojen, androjen ve progesteron hormonlarını etkiliyor. Toksik yıkıma neden oluyor.

Octyldimethyl-PABA : Işığa duyarlılığa neden olur. Aşırı alerjendir ve egzamaya sebep olur.

Retinil palmitat –retinol : Bir tür A vitaminidir. Güneş Ürünlerinin en az %25 inde bulunur. Cilt yaşlanmasını geciktiriyor. Ancak yapılan araştırmalarda güneş altında sürüldüğünde, cilt tümörlerinin gelişimini ve doku bozulmalarını hızlandırıyor.

Kaynak: zehirsizyasam.blogspot

Dünyalılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu